Centrum Symulacji Medycznej ŚUM

07.02.2018

Dzisiaj rozpoczął się etap wyposażania nowo powstającego Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczącego się w budynku przy placu Dworcowym 3 w Zabrzu. Jako pierwszy dostarczony został symulator karetki, który został zainstalowany w pomieszczeniu usytuowanym na piątym piętrze. W tym celu przygotowano specjalny otwór w dachu, poprzez który symulator został opuszczony.

Na miejsce przyjechał specjalistyczny dźwig, który podniósł trzytonowy ambulans na wysokość 25 metrów i umieścił go na ostatniej kondygnacji Centrum Symulacji Medycznej, gdzie powstanie tzw. strefa przedszpitalna, czyli obszar, w którym symulowane są scenariusze nagłych zdarzeń medycznych, takich jak wypadki czy nagłe zatrzymanie akcji serca.

Ambulans jest autentyczną karetką pozbawioną jedynie silnika i skrzyni biegów, jednak z pełnym wyposażeniem medycznym oraz symulatorem pacjenta służącym do nauki zabiegów ratowniczych. Strefa zostanie wyposażona w system audio-wideo, umożliwiający nagrywanie zajęć tak jak inne pomieszczenia znajdujące się w budynku. Zapisywany będzie nie tylko obraz, ale też parametry fizjologiczne symulatora wraz z czynnościami wykonywanymi przez studentów, tym samym możliwe będzie odtworzenie sesji symulacyjnej i dokładne omówienie zachowania studentów podczas debriefingu.

Oprócz strefy przedszpitalnej w Centrum znajdą się także: Szpitalny Oddział Ratunkowy, sala intensywnej terapii i sala operacyjna (I piętro), sala intensywnej terapii noworodka, sala porodowa oraz pracownia umiejętności chirurgicznych (II piętro), sale przeznaczone dla studentów stomatologii wyposażone w unity (III i IV piętro).

Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej nastąpi jeszcze w tym roku.

– Obecnie w budynku przy placu Dworcowym trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe. Wyposażać sale rozpoczniemy wiosną bieżącego roku, żeby na 1 października wszystko było już gotowe – dopowiada prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek, dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

– Medycyna zawsze była atutem Zabrza. Współpracujemy z ośrodkami naukowymi i instytucjami badawczymi, aby rozwijać medycynę, w szczególności innowacyjne rozwiązania. W tym właśnie celu utworzyliśmy pierwszy w regionie Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia. Warto odnotować, że w przy Dworcu PKP w Zabrzu powstaje Centrum Symulacji Medycznej. Inwestycja realizowana przez Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia studentów – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Materiał Telewizji Zabrze