"Rejestry pamięci" – nowa wystawa w Muzeum Miejskim

06.02.2018

"Rejestry pamięci" to tytuł wystawy prac Katarzyny Pyki i Hanny Grzonki-Karwackiej, która prezentowana będzie w Galerii Cafe Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu (ul. 3 Maja 6).

Muzeum Miejskie zaprasza na wernisaż wystawy, który odbędzie się 15 lutego br. o godz. 17.00.

Katarzyna Pyka ukończyła studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, realizując dyplom z grafiki artystycznej. W 2002 r. ukończyła również studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu realizując pracę dyplomową z zakresu witrażu. Od 2002 r. pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta, w Zakładzie Rysunku Instytutu Sztuki, gdzie prowadzi pracownię rysunku i witrażu. Zajmuje się grafiką, rysunkiem oraz szkłem. Swoje prace prezentowała na dwudziestu indywidualnych wystawach oraz na około stu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Hanna Grzonka-Karwacka w 1999 r. ukończyła studia na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2005 r. zatrudniona w Instytucie Sztuki, obecnie na stanowisku adiunkta, gdzie prowadzi pracownię rysunku. W swojej pracy twórczej zajmuje się grafiką, rysunkiem oraz animacją. Swoje prace prezentowała na trzynastu wystawach indywidualnych oraz ponad sześćdziesięciu zbiorowych w kraju i zagranicą.

"Rejestry pamięci"

Autorki interesuje przede wszystkim ślad pamięciowy – engram, który – pomimo tego, że niejednokrotnie powstał w dzieciństwie, nie przeminął, nie uległ degradacji i nie poddał się zniekształceniom. Mapowanie Katarzyny Pyki to cykl prac zrealizowanych w szkle opowiadający o śladach, miejscach i wydarzeniach bliskich autorce. Inspiracja badaniami, mapami czy dokumentowaniem wydarzeń, utrwalona została w niewielkich rozmiarów obiektach szklanych. Jest to rodzaj pamięci i zapisywania tego, co istotne, a zarazem jest to rodzaj próby zrozumienia tego, co nam zostało przeznaczone. Cykl prac Hanny Grzonki- Karwackiej zatytułowany ”Animalia” odwołuje się do pamięci autobiograficznej, a jej ślady to obrazy osobistej relacji ze zwierzętami,  z  przeszłością.