Zabrze przestrzenią rozwoju

Luty w Muzeum Miejskim w Zabrzu

29.01.2018

Poniżej prezentujemy Państwu harmonogram imprez i wydarzeń, na które zaprasza Muzeum Miejskie w Zabrzu w lutym br.:

Wystawy:

„Strażnik pamięci. Kazimierz Szołtysek 50-lecie pracy twórczej”
Czynna do 18 lutego 2018 r.
Ostatniemu zwiedzaniu wystawy, w niedzielę 18 lutego towarzyszyć będzie film dokumentalny o twórczości Kazimierza Szołtyska, zrealizowany przez Telewizje Zabrze. Pokazy filmu o godz. 11.00 i 13.00
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6.

"Rejestry pamięci " wernisaż wystawy – 15 lutego 2018 r. o godz. 17.00 w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia przy ul. 3 Maja 6
Autorki interesuje przede wszystkim ślad pamięciowy – engram, który pomimo tego że niejednokrotnie powstał w dzieciństwie, nie przeminął, nie uległ degradacji i nie poddał się zniekształceniom. Mapowanie Katarzyny Pyki to cykl prac zrealizowanych w szkle opowiadający o śladach, miejscach i wydarzeniach bliskich autorce. Inspiracja badaniami, mapami czy dokumentowaniem wydarzeń, utrwalona została w niewielkich rozmiarów obiektach szklanych. Jest to rodzaj pamięci i zapisywania tego co istotne, a zarazem jest to rodzaj próby zrozumienia, tego co nam zostało przeznaczone. Cykl prac Hanny Grzonki- Karwackiej zatytułowany ”Animalia” odwołuje się do pamięci autobiograficznej, a jej ślady to obrazy osobistej relacji ze zwierzętami, z przeszłością.

CYTRA – zapomniany instrument. Z kolekcji Ali i Jerzego Foremny w ramach cyklu „Kolekcjonerzy to szczęśliwi ludzie” . Czynna do 10 lutego 2018 r.
Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śl. 3

"Górnik – Manchester, 50 lat później" – wernisaż wystawy – 27 lutego 2018 r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3.
50 lat po meczach Górnika z Manchesterem na przełomie lutego i marca 1968 roku nie tylko piłkarska Polska wstrzymała oddech. Górnik Zabrze rozegrał wówczas dwa ćwierćfinałowe mecze w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych z Manchesterem United. Stawką był awans do grona czterech najlepszych drużyn Starego Kontynentu. W Manchesterze zabrzanie ulegli rywalowi 0:2, a drugiego gola stracili w ostatniej minucie meczu. Bohaterem dnia był Hubert Kostka, któremu piłkarze United utworzyli szpaler, kiedy schodził z murawy. Mecz był rozegrany 28 lutego, w dniu 21 urodzin Włodzimierza Lubańskiego. W rewanżu rozegranym na Stadionie Śląskim dopingowany przez 100 000 kibiców Górnik wygrał, ale tylko 1:0. Bramkę strzelił Włodzimierz Lubański. Na pocieszenie pozostał fakt, że mistrz Polski był jedynym klubem w Europie, który zdołał pokonać wielki Manchester, mający w składzie takie gwiazdy jak Charlton, Law czy Best. W półfinale Manchester wyeliminował Real Madryt, a w finale rozbił Benficę Lizbona 4:1. Zapraszamy na wystawę związaną z tą historyczną rywalizacją, dzięki której o klubie z Zabrza głośno było w futbolowym świecie.

 

Imprezy:

29 stycznia – 11 lutego 2018 r.
Ferie w Muzeum Miejskim w Zabrzu

Środy, piątki.
Eksperymenty akwarelą – warsztaty plastyczne, które poprzedzi zwiedzanie prezentowanej w muzeum wystawy „Strażnik pamięci. Kazimierz Szołtysek, 50-lecie pracy twórczej”. Uczestnicy zapoznają się z sylwetką autora wystawy, dowiedzą się jak powstaje grafika, co to jest exlibris oraz poznają mniej znane obrazy Mistrza malowane akwarelami. Wystawa muzealna będzie inspiracją do wykonania przez uczestników warsztatów własnej pracy plastycznej farbami akwarelowymi i solą, zastosują technikę przenikania kolorów, używając większej i mniejszej ilości wody oraz nadmuchu powietrzem.
Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 5 – 10 lat. Czas trwania około 1,5 godziny.
Prowadząca Dorota Kuder tel. 32 777 05 01
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Wtorki, czwartki
Historia sportów zimowych i olimpiad – prezentacja multimedialna połączona z warsztatami plastycznymi. Uczestnicy zajęć poznają historię zimowych igrzysk olimpijskich oraz zawodów sportowych ze szczególnym uwzględnieniem sukcesów Polaków. Poznają różne ciekawostki związane ze sportem oraz rzadkie dyscypliny sportów zimowych.
Prowadząca Irena Winder tel. 32 27 56 81 wewn. 24
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Wtorki
Ferie dla dzieci na wystawie „Cytra -zapomniany instrument z kolekcji Ali i Jerzego Foremny”. Zajęcia podzielone zostały na dwie części, w pierwszej przybliżone zostaną zagadnienia związane z historią oraz dniem dzisiejszym kolekcjonerów i ich kolekcji (co to jest kolekcja, kim jest kolekcjoner, co można kolekcjonować, co kolekcjonowali i kolekcjonują znane i sławne osoby). Część druga dotyczy prezentowanej na wystawie kolekcji cytr. Uczestnicy dowiedzą się między innymi: co to za instrument, jak wygląda i brzmi, kiedy i gdzie święcił największe sukcesy, czy instrument ten znany był w Zabrzu. W trakcie zajęć uczestnicy zmagać będą się z zadaniami z różnych dziedzin (plastyki, muzyki, historii).
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 8-10 lat.
Prowadząca Urszula Wieczorek tel. 32 27 56 81 wewn. 23
Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śl. 3

Środy
Zabrzańska architektura w sztuce (grafikach i akwarelach) Kazimierza Szołtyska
Zajęcia towarzyszące wystawie „Strażnik pamięci”. Pośród wielu wątków twórczości Szołtyska, trzeba podkreślić jej głębokie zakorzenienie w lokalnej (i regionalnej) przestrzeni i tradycji. Artysta jest czułym dokumentalistą (a przez to i popularyzatorem) urody zabrzańskiej architektury, zwłaszcza tej zabytkowej (kamieniczek mieszczańskich i budynków municypalnych, kościołów, wież, ale i familoków). Oddając wiernie ich stylowe cechy (precyzyjne odtworzenie detalu architektonicznego), potrafi przekazać też swoisty klimat, atmosferę odchodzącego świata.
Prowadząca: Jadwiga Pawlas-Kos tel. 32 271 56 89.
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Wtorek 6 lutego 2018 godz. 10.00
Zajęcia plastyczne w sali pucharowej w Zabrzańskiej Arenie. Konkursy i zabawy dotyczące Górnika Zabrze.
Prowadzący: Dariusz Czernik, Arkadiusz Stefańczyk, tel. 32 271 56 89 wew. 30. Stadion Górnika Zabrze.