"Ferie w mieście 2018"

23.01.2018

Ci, którzy czas wolny od zajęć szkolnych spędzą w mieście, nie powinni narzekać na nudę. Jak co roku czeka na nich wiele ciekawych zajęć. Wycieczki, zawody sportowe, turnieje szachowe, wspólne czytanie i konkursy promujące czytelnictwo, warsztaty teatralne i wyjścia do kina, zajęcia muzealne, warsztaty taneczne, a nawet nauka chodzenia na szczudłach – to tylko niewielka część atrakcji czekających na dzieci i młodzież w trakcie ferii zimowych, które na Śląsku potrwają od 29 stycznia do 9 lutego. W Zabrzu do udziału w zajęciach zapraszają szkoły, miejskie instytucje kultury, biblioteki i ośrodki sportowe.

Tradycyjnie do akcji „Zima w mieści” włączą się zabrzańskie placówki oświatowe. W Maciejowie uczniów w trakcie ferii zaprasza na zajęcia SP nr 23; w Mikulczycach SP nr 26 oraz ZS nr 10; na os. Kopernika – SP nr 42, w Rokitnicy – SP nr 31 oraz SP nr 29; w Zaborzu – SP nr 29 oraz SP nr 31, w Zaborzu – SP nr 16, SP nr 17, SP nr 18, ZSS oraz OPP nr 4 CET, w Biskupicach – SP nr 22; w Centrum – SP nr 1, SP nr 14, SP nr 25, SP nr 38 oraz ZSM-S; w Grzybowicach – SP nr 32, a w Guido – ZS nr 3.

Wyjątkowo ciekawie zapowiadają się zajęcia, które na czas ferii zimowych przygotowano w Kopalni Guido oraz Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Dla wszystkich zainteresowanych spędzeniem wolnego czasu w wyjątkowo ciekawym miejscu Muzeum Górnictwa Węglowego wspólnie ze Śląskim Klastrem Kultury, Turystyki i Rekreacji przygotowało coś naprawdę wyjątkowego – „Bery i bojki na grubie” – czyli ferie w Kopalni Guido. W programie nie zabraknie śląskich legend i opowiadań, przejazdu górniczą kolejką podwieszaną czy też zajęć plastycznych. Na warsztaty idealne dla małych Einsteinów, Bobów Budowniczych, architektów i inżynierów zaprasza natomiast Sztolnia Królowa Luiza, która przygotowała „Ferie na bauplacu”.

Jak co roku Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu udostępni swoje obiekty nieodpłatnie zorganizowanym grupom dzieci i młodzieży. Na Kąpielisku Leśnym na dzieciaki czekać będzie naturalna ślizgawka, będzie też możliwość upieczenia kiełbasek przy ognisku. Przy sprzyjającej aurze warto się wybrać na lodowisko na Śląskim Rancho, a gdy zima da się za bardzo we znaki – na zabrzańskie baseny: Aquarius Kopernik oraz Aquarius.

W 11 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu odbędą się zajęcia w ramach 22. akcji „Zima w bibliotece”. Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu zaprasza m.in. na teatralne warsztaty twórcze pn. Platea”, detektywistyczną grę terenową „Kto jest Sherlockiem?”, warsztaty „Owady dla odważnych” oraz przedstawienie „Teatralna zagadka, czyli Tajemnica Skarbu na Kurzej Nóżce”.

Swoją ofertę na czas ferii zimowych przygotowały również zabrzańskie dzielnicowe ośrodki kultury; Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3 Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 Centrum Edukacji Twórczej, Klub Kwadrat Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Teatr Nowy, Kino Roma, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Szyb Maciej oraz Aktywne Zabrze.

Szczegółowe informacje na temat oferty przygotowanej dla uczniów spędzających ferie w mieście będzie można znaleźć w informatorze dostępnym w szkołach oraz na stronie internetowej www.um.zabrze.pl