Laury Umiejętności i Kompetencji wręczone po raz XXVI

21.01.2018

Już po raz XXVI Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach wręczyła Laury Umiejętności i Kompetencji w kilkunastu kategoriach. To nagroda dla osób i instytucji wybijających się na polu społeczno-gospodarzym w województwie. O laureatach decyduje kapituła, w której zasiada m.in. Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Łącznie uhonorowano 88 osób i podmiotów. Najcenniejsza nagroda, Diamentowy Laur, trafiła do ikony polskiego biznesu, Kazimierza Pazgana, twórcy grupy Konspol.

Kryształowymi Laurami Umiejętności i Kompetencji za 2017 Kapituła uhonorowała m.in. postacie, dzięki którym trwa i rozwija się samorząd gospodarczy: Tadeusza Wnuka – prezesa Śląskiej Izby Budownictwa, prof. Jana Klimka – prezesa Izby Rzemieślniczej oraz MŚP w Katowicach oraz Wiktora Pawlika, pełniącego funkcję prezesa Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. Kryształowy Laur jako ostatni odebrał Jacek Janiszewski – organizator Forum Gospodarczego w Toruniu. Kryształowe Laury z Diamentem trafiły do prezydenta Gdyni – Wojciecha Szczurka, folklorystki i polityk – prof. Doroty Simonides i Uniwersystetu Śląskiego w 50-lecie działalności

Platynowe Laury Umiejętności i Kompetencji odebrali m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, ambasador Republiki Chorwacji Andrea Bekić, światowej klasy architekt Robert Konieczny oraz Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Nagrodę Specjalną „Orzeł Piastów Śląskich” otrzymało Polskie Radio Katowice, na mapie Śląska i Polski istniejące od 90-ciu lat.

Najliczniejszą grupą wyróżnionych byli zaś beneficjeni Złotego Laura. Tradycyjnie nie zabrakło zabrzańskich akcentów. Złoty Laur „Nauka i Innowacyjność” przypadł Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (nagrodę odebrała prezes fundacji, Alicja Chachaj).

Nagrody trafiły też do Urszuli Koszutskiej, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu, Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, Janusza Dramskiego, zabrzanina, wiceprezydenta Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe z siedzibą w Brukseli i wiceprezesa katowickiego RIGu i wreszcie Kazimierza Szołtyska, uznanego plastyka, który niedawno obchodził 50-lecie pracy twórczej. 

źródło części informacji: RIG Katowice