Zabrzanin w zarządzie Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe

15.01.2018

Janusz Dramski, rodowity zabrzanin, przedsiębiorca i wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach od 1 stycznia br. pełni funkcję wiceprezydenta Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe z siedzibą w Brukseli. Jednocześnie Przemysław Grzywa, przedsiębiorca i wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, objął funkcję dyrektora generalnego YES for Europe.

– Trzeci rok z rzędu Polska będzie miała reprezentanta w zarządzie YES for Europe, co jest bardzo dużym wyróżnieniem dla Polski i naszego regionu – komentuje Janusz Dramski.

Funkcję prezydenta w rozpoczętej właśnie kadencji pełni przedsiębiorca z Hiszpanii Mikel Beroiz, a do grona wiceprezydentów wybrano także przedstawicieli z Niemiec i Włoch. YES for Europe jest oficjalnym reprezentantem młodych przedsiębiorców przed Komisją Europejską, a także reprezentuje obszar Unii Europejskiej w organizacji G20 Young Entrepreneurs’ Alliance, która zrzesza i reprezentuje organizacje młodych przedsiębiorców z krajów grupy G20.

– Jesteśmy tym bardziej dumni, że zostaliśmy obdarzeni tak dużym zaufaniem przedsiębiorców z dwudziestu krajów europejskich, którzy wybrali nas podczas spotkania Konfederacji pod koniec ubiegłego roku w Madrycie – dodaje Dramski.

Europejska Konfederacja Młodych Przedsiębiorców to „stowarzyszenie” organizacji reprezentujących młodych przedsiębiorców z 20 krajów Unii Europejskiej. Konfederacja ma za zadanie reprezentować interesy młodych przedsiębiorców na poziomie instytucji unijnych oraz integrować środowiska gospodarcze na poziomie europejskim.

– Organizujemy co roku dwa europejskie szczyty młodych przedsiębiorców. Odbywają się one wiosną i jesienią pod nazwą Europejskich Konferencji Młodych Przedsiębiorców (EYEC). Na każdą z tych konferencji prowadzimy także otwartą rekrutację w Polsce. YES for Europe jest też odpowiedzialne za przygotowanie ponad 20-osobowej delegacji przedsiębiorców z UE na coroczne spotkanie G20 YEA. Tutaj także zapraszamy przedsiębiorców z całej Europy, w tym z Polski i regionu – uzupełnia Przemysław Grzywa.

Obydwaj panowie od kilku lat prowadzą Forum Młodych Przedsiębiorców przy RIG w Katowicach i koordynują programy dla młodego biznesu (szkolenia, mentoring, networking np. w formie comiesięcznych Śniadań Młodych Przedsiębiorców), z których skorzystało już kilkaset osób.

Janusz Dramski zarządza m.in. regionalnym akceleratorem i biurem coworkingowym Business Link Katowice, a Przemysław Grzywa jest m.in. współzałożycielem firmy Revolve z siedzibą w Katowicach, tworzącej dedykowane oprogramowania dla firm. Ponadto od lat promują przedsiębiorczość. Wystarczy przypomnieć akcję Pociąg do Przedsiębiorczości, którym w 2014 roku pojechali z setką innych przedsiębiorców do Prezydenta RP i Sejmu RP z dokumentem Manifest Młodych Przedsiębiorców, będącym głosem młodego biznesu w sprawie tworzenia przyjaznego otoczenia dla rozwoju młodych oraz innowacyjnych firm w Polsce. Co roku też przygotowują specjalną ścieżkę dla młodych przedsiębiorców i startupów YES Summit podczas jesiennych Europejskich Kongresów MŚP odbywających się w Katowicach i innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym m.in. w Zabrzu.

– To bardzo ważne, by polski biznes próbował swoich sił na arenie międzynarodowej. Mam na myśli zarówno inwestycje poza granicami kraju, jak również pełnienie funkcji w organizacjach biznesowych na poziomie europejskim i szerzej. To platformy kontaktów, które wykorzystujemy do promocji gospodarczej naszego regionu i kraju, a także do rozwijania relacji biznesowych pomiędzy firmami. Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców do udziału w naszych działaniach – podsumowuje Grzywa.

Janusz Dramski mieszka w Zabrzu od urodzenia. Ukończył Szkołę Podstawową nr 6, a następnie I-sze Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu. Absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach (dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Zabrzu oraz Executive MBA w GFKM & IAE AIX-EN-PROVENCE Graduate School of Management in Marseille Universite. Pełni różne funkcje społeczne w naszym regionie, jak np. członek komitetu organizacyjnego Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, członek Rady Ekspertów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, sekretarz Rady Gospodarczej przy Prezydencie Zabrza.