Zabrze przestrzenią rozwoju

Ulicami Zabrza przejdzie Orszak Trzech Króli

03.01.2018

6 stycznia  br., przez siedem miast diecezji gliwickiej: Bytom, Gliwice, Lubliniec, Orzech, Pyskowice, Tarnowskie Góry oraz Zabrze, przejdzie Orszak Trzech Króli. Patronat honorowy nad Orszakiem objął biskup gliwicki Jan Kopiec.

Hasło tegorocznych orszaków to: „Bóg jest dla wszystkich”. Motywem przewodnim będzie przypomnienie, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich.

Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą elementu stroju w kolorze strumienia, do którego dołączą, a które symbolizują Trzech Króli i różne kontynenty. Kolor czerwony to strumień europejski, kolor niebieski – afrykański i kolor zielony – azjatycki.

W Zabrzu Orszak będzie podzielony na trzy strumienie, które równocześnie, o godz. 14.00, wyruszą z trzech różnych miejsc, aby połączyć się w jedną wielobarwną grupę, najpierw na placu pod pomnikiem Wincentego Pstrowskiego, przemaszerowując później do miejsca docelowego, czyli na plac przed Kościołem pw. św. Anny.

Grupa żółta wyruszy sprzed Hali Pogoń, grupa czerwona – sprzed kościoła św. Kamila, grupa niebieska – sprzed kościoła św. Józefa. Tradycyjnie, kulminacyjnym momentem Orszaku będzie oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie w stajence ustawionej na placu przed Kościołem pw. św. Anny. Później nastąpi wspólne kolędowanie.

Organizatorzy zachęcają, by uczestnicy Orszaku byli ubrani w kolorowe stroje, w zależności od koloru grupy, do której dołączą, czy też posiadali jakieś inne elementy w tym kolorze.