Seminarium nt. turystyki industrialnej w Łaźni Łańcuszkowej

15.12.2017

O bogactwie dziedzictwa przemysłowego jako wyzwaniu i atrakcyjnym produkcie dla turystyki rozmawiali uczestnicy seminarium, które w grudniu odbyło się w Zabrzu. Goście spotkania, wśród których był m.in. minister sportu i turystyki Witold Bańka, reprezentanci Społecznej Rady ds. Turystyki oraz Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, zwiedzili w naszym mieście m.in. Kopalnię Guido.

Zabrzański samorząd podczas seminarium reprezentowała m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprezentuje temat „Budowa produktów turystycznych na przykładzie zrewitalizowanych obiektów poprzemysłowych w Zabrzu”. Agnieszka Sikorska ze Śląskiej Organizacji Turystycznej wystąpiła z prezentacją nt. „Zarządzanie szlakami kulturowymi na przykładzie Szlaku Zabytków Techniki i Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki". Podczas prezentacji omówiony został również temat „Wykorzystania dziedzictwa przemysłowego regionu szansą na stworzenie zintegrowanej oferty turystycznej – projekt partnerski Zabrza i Chorzowa”.

– Jeżeli do Zabrza przyjeżdżają przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, oznacza to, że mamy już wypracowanąpewną pozycję – zwraca uwagę prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Seminarium jest okazją do tego, by zaprezentować przestrzeń, która jest interesująca dla turystów, dla ludzi ciekawych historii i przemian, jakie dokonują się na śląskim szlaku turystyki postindustrialnej. Naszą rolą, wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki jest to, by tę przestrzeń zaprezentować jak najlepiej, by ją ożywić i pozwolić ambitnym, dociekliwym turystom znaleźć tu to, czego szukają – dodaje prezydent Zabrza.