Za nami VI edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu

12.12.2017

8 grudnia, w auli II Liceum Ogólnokształcącego, odbyła się VI edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu. Patronat honorowy nad konkursem objęli: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz Polski Komitet ds. UNESCO i Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu.

Uczestnicy konkursu mieli okazję sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat „Złoto, srebro, żelazo – zabrzańskie skarby”, historyka Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego jury konkursu. Konkursowi towarzyszyła wystawa akwareli "Zabrzańskie dworce kolejowe – pożegnanie z parowozem" rodzimego artysty Józefa Jonika. W finale konkursu wzięli udział przedstawiciele sześciu gimnazjów i pięciu szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali 20-minutowe testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Pytania ułożone były na podstawie bibliografii zawartej w regulaminie. Wyłonieni po części pisemnej gimnazjaliści brali udział w loterii pytań, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu.

Zwycięzcami VI edycji konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zostali: I miejsce Rafał Reda I LO; II miejsce Martyna Makuch II LO; III miejsce Wojciech Trojanowski I LO.

Zwycięzcy gimnazjaliści to: I miejsce Aleksandra Dzwonnik Gimnazjum nr 2; II miejsce Adrian Jędrzejczak Gimazjum nr 3; III miejsce Aleksander Olejnik nr 3. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. podwójne wejściówki na Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną sponsorowane przez ZKWK Kopalnia Guido, do Teatru Nowego, na Kąpielisko Aquarius, do Multikina, vouchery do "Grubego Benka", słuchawki multimedialne i gadżety z logiem Zabrza sponsorowane przez Urząd Miejski w Zabrzu, albumy o Śląsku sponsorowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu i Radę Rodziców ZSO nr 5.

Konkurs został wpisany na listę kuratoryjną, dzięki czemu laureaci z gimnazjów mogą otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.