Świąteczny kiermasz, czyli "Szopka z Książkami”

11.12.2017

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu zaprasza od 14 do 16 grudnia do Czytelni Ogólnej i Prasy przy ul. Wyzwolenia 4 na kiermasz książek połączony z finałem Roku im. św. Brata Alberta.

W kiermaszowej ofercie znajdzie się ponad 500 tytułów książek sprzedawanych ze świątecznymi, sięgającymi nawet 50 proc. rabatami. Natomiast 10 proc. dochodu z kiermaszu zostanie przekazana Zabrzańskiemu Kołu Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta na rzecz prowadzonych przez nie schronisk dla bezdomnych w naszym mieście.

Świąteczny kiermasz, czyli "Szopka z Książkami" zainaugurowany zostanie w czwartek, 14 grudnia, o godz. 17.00, spotkaniem z Natalią Budzyńską – autorką biografii "Brat Albert", wydanej w tym roku przez krakowski "Znak". W czasie spotkania wyświetlony zostanie film dokumentalny „Adam Chmielowski − Brat Albert. 7 obrazów z życia” zrealizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie z okazji kończącego się właśnie Roku im. św. Brata Alberta. Film ten będą również mogli zobaczyć w dwa kolejne dni uczestnicy kiermaszu. A ten trwać będzie: 15 grudnia – w piątek – w godz. 10.00-18.00 i 16 grudnia – w sobotę – w godz. 9.00-14.00.

Adam Hilary Chmielowski (1845-1916) był duchownym, założycielem i zakonnikiem zgromadzenia albertynów, a w młodości powstańcem styczniowym i artystą malarzem. Jako brat Albert poświęcił się opiece nad biednymi, a szczególnie kalekami, sierotami i bezdomnymi, którym oddał swoje swoje siły, czas i dla których zrezygnował z artystycznej kariery. Dewiza jego życia – która nic nie straciła na aktualności – brzmiała: Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.W 1989 roku Brat Albert Chmielowski został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II.

Kilka słów o książce:
„Brat Albert był taki: z bratem – brat, z chłopem – chłop, z dziadem – dziad, z panem – pan”. Te słowa Kunegundy Silukowskiej, współpracownicy Brata Alberta, przytacza w swojej książce „Brat Albert. Biografia” dziennikarka Natalia Budzyńska. Biografia przez nią napisana przedstawia człowieka z krwi i kości. Uczłowiecza świętego i pokazuje go takiego, jaki był naprawdę – surowego, bezpośredniego, twardego, ale równocześnie bezgranicznie kochającego.
“Brat Albert patrzy wprost w obiektyw. Nie uśmiecha się, nie pozuje. Zniszczony habit jest przewiązany w pasie sznurem. Prawą rękę opiera na lasce, w lewej trzyma papierosa. Nie jest ckliwym staruszkiem. Miłość, jaką otaczał ubogich i wszystkich dookoła, była męska i radykalna. Wymagająca i wybaczająca. Po prostu ojcowska”.
(fragment książki)

Kilka słów o filmie:
Na półgodzinny film „Adam Chmielowski − Brat Albert. 7 obrazów z życia” składa się siedem opowieści osób, które idą jego śladami. O Bracie Albercie opowiadają siostry albertynki i bracia albertyni, abp Grzegorz Ryś, a także ci, dla których jego postawa jest inspiracją w życiu: Anna Dymna, Jan Mela i Krzysztof Zanussi. – Brat Albert uczy nas wszystkich, jak zostać człowiekiem w nieludzkich czasach. Takie czasy przychodzą i odchodzą. Natomiast jest pytanie, jak z nich wychodzi człowiek – mówi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. To film o niezwykłym malarzu, który został świętym, pokazujący, jak wyglądała jego droga od dziecka, które zostało sierotą, przez czas malarstwa, depresję, aż po życie z ubogimi i dla nich.