Obchody 99. rocznicy obrony Lwowa

22.11.2017

Zabrzański Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zaprasza mieszkańców na obchody 99. rocznicy obrony Lwowa przed wojskami ukraińskimi. Uroczystość rozpocznie się 25 listopada o godz. 14.00 mszą świętą w kościele pw. św. Anny przy ul. 3 Maja 18. Patronat honorowy nad wydarzeniem objeła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty pod krzyżem pamięci i obeliskiem z ziemią z cmentarza Orląt Lwowskich na łyczakowskiej nekropolii. Natomiast 26 listopada o godz. 15.00 w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. 3 Maja 91 a wystąpi chór Echo Kresów z Kędzierzyna-Koźla. Artyści śpiewają od 2011 roku, większość z nich to Kresowianie. Mają bogaty repertuar związany ze Lwowem i Kresami, a także pieśni patriotyczne. Kierownikiem i dyrygentem chóru jest Adam Wołkowski. Grupa koncertuje w całym kraju, odnosząc sukcesy. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

22 listopada 1918 r. wojska ukraińskie zostały wyparte ze Lwowa po ataku obrońców miasta oraz odsieczy Wojska Polskiego. W polskich szeregach walczyło blisko 1,5 tys. młodych ludzi, którzy nie ukończyli 17 roku życia. Nazwano ich „Orlętami Lwowskimi”.

Konflikt ukraińsko-polski narastał od końca XIX w., na sile zaczął przybierać przy końcu I wojny światowej na skutek ukraińskich dążeń niepodległościowych. Sposobna dla Ukraińców sytuacja do przejęcia polskiego Lwowa nadarzyła się w 1918 r., kiedy to następował kres istnienia państwa austrowęgierskiego. Bohaterscy obrońcy Lwowa zniweczyli te plany.