Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Kazimierza Szołtyska

08.11.2017

7 listopada, w Galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu, odbył się uroczysty wernisaż jubileuszowej wystawy Kazimierza Szołtyska z okazji 50-lecia jego pracy twórczej.

Wśród licznie zgromadzonych gości, którzy przybyli na wernisaż, znaleźli się: rodzina, przyjaciele artysty, a także przedstawiciele wielu instytucji kultury. Zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski dziękował za liczne inicjatywy, które pobudzają naszą wrażliwość na estetykę. Jubileusz był okazją nie tylko do podsumowań i wspomnień, ale także do wspólnego świętowania.

– Obcowanie z grafiką Kazimierza Szołtyska to jakby wyprawa w czas dawny, odnajdywanie smaku i urody zapomnianych kunsztów sztycharskich. Artysta nie włączał się nigdy w nurt awangardowych poszukiwań współczesnej grafiki; pozostając jakby na ich uboczu – preferuje rzetelne wartości tradycyjnego warsztatu. Pracuje w klasycznych technikach metalowych (miedzioryt, akwaforta, mezzotinta, suchoryt), łącząc je czasem bądź wzbogacając. Druk wklęsły z metalowej płyty jest techniką trudną i niewdzięczną, wymagającą od twórcy maksymalnej dyscypliny i skupienia, skomplikowanej i bardzo żmudnej pracy. Ale Szołtyska zdaje się pociągać ten trud roboty graficznej, zawsze związanej z pewnym elementem ryzyka, wymagającej koncentracji i solidności – mówi o artyście Jadwiga Pawlas-Kos z Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

Kazimierz Szołtysek urodził się w 1939 r. w Zabrzu-Kończycach. Z zawodu był spawaczem, potem ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa i grafiki w Katowicach. Kiedyś piastował stanowisko miejskiego plastyka. Jego prace powstają w technice mieszanej rzeźbienia (miedzioryt, mezzotinta, suchoryt) w wypolerowanej metalowej płytce metalowym rylcem, dzięki której tworzy się na prasie specyficzne odbitki. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych, uczestnikiem kilkudziesięciu wielkich wystaw, piewcą tradycji śląskiej, autorem serii grafik „Górnoślązacy”, w której połączył znane postaci regionu z odpowiadającymi im pejzażami i znakami.