W Zabrzu powstanie E-Muzeum

30.10.2017

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozyskało dotację w wysokości 2 mln zł na realizację projektu pn. „E-Muzeum – digitalizacja i udostępnianie zasobów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu”.
 

Celem jest rozwój cyfrowych usług kulturalnych poprzez utworzenie pracowni digitalizacji z systemami wspomagającymi zarządzanie i inwentaryzowanie zdigitalizowanych zbiorów Muzeum Górnictwa Węglowego. W ramach projektu wykonanych zostanie ponad 16 tys. skanów w różnych technologiach (ponad 3 tys. eksponatów) w celu udostępnienia ich on-line. Osoby prywatne, instytucje publiczne, uczelnie czy placówki badawcze będą mogły uzyskać dostęp do zdigitalizowanej „bazy danych” bezpośrednio za pomocą utworzonej strony internetowej. Znajdą się tam nie tylko galeria obrazów do przeglądania on-line z możliwością wyszukiwania interesujących obiektów, ale także interaktywne formularze pozwalające np. na wysłanie prośby o wypożyczenie eksponatu. Projekt w dalszej perspektywie umożliwi m.in. dokumentowanie likwidowanych zakładów górniczych w technologii 3D i udostępnianie rezultatów on-line.
Projekt E-Muzeum umożliwi uzyskanie szerszego kontaktu ze wszystkimi zainteresowanymi osobami i instytucjami bez względu na godziny otwarcia Muzeum czy miejsce zamieszkania danej osoby. Dzięki portalowi ułatwiony będzie kontakt z Muzeum, a wymiana informacji i opinii pozwoli pracownikom Instytucji rozpoznać aktualne potrzeby odwiedzających. Bogata kolekcja eksponatów pozwoli odbiorcy na zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym regionu, a badaczom zainteresowanym tematyką górnictwa, na dostęp do materiałów dotąd nie udostępnianych w tak szerokim zakresie.
Projekt pn. „E-Muzeum – digitalizacja i udostępnienie zasobów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu” uplasował się na 4. miejscu listy rankingowej, będąc jednym z 11 dofinansowanych projektów. Będzie on realizowany w latach 2018-2019 w ramach działania 2.1 Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Źródło dofinansowania:
Środki Unii Europejskiej – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – Oś priorytetowa II Cyfrowe Śląskie – działanie 2.1 Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych

Koszty:
Koszt całkowity projektu: 3 127 131,70 zł
Dofinansowanie: 2 014 056,80 zł

Ogłoszenie o wynikach konkursu opublikowano na stronie internetowej