Przedsiębiorcy z Niemiec i Chin w Zabrzu

27.10.2017

Podczas 7. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który w dniach 18-20.10.2017 odbywał się w Katowicach i innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, kilkudziesięciu przedsiębiorców z Niemiec i Chin odwiedziło Zabrze.

W Kongresie wzięło udział 6 000 uczestników z 39 krajów całego świata (w tym największych światowych gospodarek, jak np.: USA, Rosja, Niemcy, Chiny, Indie, Japonia) oraz 110 wystawców.

– Zabrze jest miastem otwartym na przedsiębiorców z każdej branży. Tworzymy jak najwięcej nowoczesnych miejsc pracy w firmach zaawansowanych technologicznie. Naszym szczególnym kierunkiem zainteresowania są przedsiębiorcy, którzy poszukują miejsca na tworzenie swoich ośrodków produkcyjnych i badawczych w zakresie medycyny, ochrony zdrowia, farmacji, bioinżynierii, telemedycyny, czy też bioinżynierii, biomedycyny i biotechnologii. – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Niemieccy przedsiębiorcy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem jednej z największych fabryk w zabrzańskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która jest jednocześnie jednym z najnowocześniejszych zakładów w branży piekarniczej w Polsce. W zakładach firmy „Kłos” goście zapoznali się z potencjałem inwestycyjnym Zabrza oraz wymienili się kontaktami z obecnymi na spotkaniu zabrzańskimi przedsiębiorcami. Nota bene, szefowie Kłosa w tym samym czasie uczestniczyli w targach piekarniczych w Berlinie. Delegacja niemieckich przedsiębiorców została przygotowana przez BVMW (największą prywatną organizację przedsiębiorców w Niemczech), która zrzesza 60 tysięcy przedsiębiorstw i posiada 300 biur lokalnych. Organizacja ta funkcjonuje równolegle do obowiązkowych dla wszystkich firm w Niemczech izb handlowych.
Z kolei przedstawiciele chińskich przedsiębiorstw odwiedzili Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, gdzie zapoznali się z potencjałem inwestycyjnym Zabrza i działalnością Instytutu. Zobaczyli także Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego GUIDO, jako światowej klasy postindustrialną atrakcję turystyczną, która dla lubiących przemysł i coraz bogatszych chińczyków może stać się stałym punktem podróży po zabytkach techniki w Europie.
– Chińskie przedsiębiorstwa poszukują kierunków swojej ekspansji i nowego rozwoju. Polska ze względu na swoje położenie geograficzne, a także przynależność do Unii Europejskiej, przy jednoczesnych stosunkowo niskich kosztach uruchomienia w działalności Europie i dobrym połączeniom komunikacyjnym z resztą kontynentu, wydaje się być szczególnie atrakcyjnym miejscem do planowania ekspansji chińskich firm w tej części świata. Cieszymy się, że za współpracę z rynkiem chińskim od tego roku w naszej Izbie odpowiada Andrzej Pieczonka, były kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu RP
w Szanghaju, co daje realne szanse na kontynuację współpracy z partnerami chińskimi po Kongresie. – komentuje Janusz Dramski, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i współorganizator Europejskiego Kongresu MŚP.
Przedsiębiorcy oglądali tereny inwestycyjne w zabrzańskiej części KSSE, zapoznali się z potencjałem naukowo-badawczym, a także sportowym, kulturalnym i turystycznym Miasta.
– Cieszy mnie fakt, jako zabrzanina od urodzenia i współorganizatora Kongresu, że zainteresowały się Zabrzem delegacje światowych liderów gospodarczych, którymi są Niemcy i Chiny. Budowanie relacji z potencjalnymi inwestorami to jest bardzo często długotrwały proces, ale on się ostatecznie opłaca. To zawsze jest inwestycja z odroczonym terminem zwrotu, bo decyzje o inwestycjach, a już tym bardziej poza granicami kraju, nie zapadają z dnia na dzień. – podsumowuje Janusz Dramski.
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach organizuje Europejskie Kongresy MŚP co roku od 2011. W siedmiu edycjach wzięło udział 30 tysięcy uczestników, głównie przedsiębiorców z sektora MŚP z kilkudziesięciu krajów całego świata. Od początku organizatorom przyświecała idea łączenia świata biznesu, nauki i samorządu terytorialnego w międzynarodowym gronie uczestników Kongresu. Siódma edycja odbyła się pod hasłem „Uwolnić biznes”.
Kontakt do organizatora 7. Europejskiego Kongresu MŚP:
Janusz Dramski, wiceprezes, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
T. 696 601 863 | E. jdramski@rig.katowice.pl