Zabrze miastem, które wspiera przedsiębiorczość

20.10.2017

Drugiego dnia Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbywa się w Katowicach, zorganizowano uroczystą sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. W jej trakcie rozstrzygnięto siódmą edycję programu „Samorząd, który wspiera MŚP” realizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą. W gronie nagrodzonych znalazło się Miasto Zabrza oraz Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Miasto Zabrze otrzymało certyfikat za stworzenie małych i średnim przedsiębiorstwom warunków korzystnych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz szczególne zasługi we wspieraniu rozwoju sektora MŚP. Z kolei Małgorzata Mańki-Szulik, prezydent Zabrza otrzymała indywidualne wyróżnienie „Prezydent – lider, który wspiera MŚP”. Wyróżnienia trafiły również m.in. do Dąbrowy Górniczej Raciborza, Rydułtów, Myszkowa; Sośnicowic i Strzelec Opolskich.
– Rozwój przedsiębiorczości jest kluczem do sukcesu społeczności lokalnej i zrównoważonego rozwoju miasta. Mając na względzie wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, a także osób planujących rozpocząć działalność gospodarzą utworzyliśmy m.in. Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Biuro ds. Inwestorów – skomentowała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – To przestrzeń inicjowania wielu przedsięwzięć skierowanych do przedsiębiorców, ale też forum wymiany doświadczeń, integrowania oraz wsłuchiwania się w ich oczekiwania. Podejmując takie inicjatywy jak Spotkania Biznesowe czy Pikniki Biznesowe pokazujemy jaki potencjał drzemie w sektor MŚP w naszym mieście. Z kolei organizując konkurs Zabrzański Biznesplan, wprowadzając Kartę Młodego Przedsiębiorczy, oferując szeroką gamę bezpłatnych szkoleń czy konsultacji ze specjalistami wychodzimy naprzeciw osobom stawiającym pierwsze kroi w biznesie oraz szukającym nowego pomysłu dla swojej działalności.

W Zabrzu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców w siedzibie Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiono stanowiska Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Miasto nawiązało także współpracę z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości, którego oddział powstał w Zabrzu. Rozwijając tereny inwestycyjne Zabrze przygotowuje inwestorom atrakcyjną ofertę uruchomienia tutaj działalności. Do wyboru są różnej wielkości nieruchomości położone w atrakcyjnych lokalizacjach m.in. w strefie ekonomicznej.