Październik w Muzeum Górnictwa Węglowego

13.10.2017

Historia Kopalni Królowa Luiza, dzieje elektryfikacji śląskiego górnictwa, multimedialna ekspozycja ukazująca tajemnice lasu karbońskiego, przegląd minerałów występujących na terenie naszego kraju, czy kolekcja akcji i papierów wartościowych z XIX i XX wieku ze zbiorów Krzysztofa Stachowicza – to tylko część wyjątkowo ciekawej oferty wystawienniczej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Październikowy program przygotowany przez Muzeum jest wyjątkowo bogaty – oprócz wystaw odbędą się też ciekawe spotkania, konferencja naukowa, wykład a nawet spektakl muzyczny.

Zabytkowy gmach Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przygotowuje się do remontu. Budynek zamknie swoje podwoje dla zwiedzających 1 listopada br. Na pożegnanie muzealnicy przygotowali dla Państwa pełen atrakcji październikowy program.
To ostatnie dni kiedy możecie Państwo przeżyć burzę w Lesie Karbońskim, spotkać Beboka, Strzygę, Utopca i Meluzynę. Wysłuchać pogwarek Starzyka i Starki w familoku górniczym. Budynek dawnego starostwa powiatowego wraz ze swoją przepiękną Salą Witrażową, oryginalnymi kominkami jest do Państwa dyspozycji do końca października br. Wstęp wolny.
Muzeum otwarte jest od wtorku do piątku w godzinach 9.00-18.00. W soboty od godz. 10.00 do godz. 14.00, a w niedziele od godz. 12.00 do godz. 17.00.

Muzeum zaprasza także na cykl z spotkań "Nie tylko kopalnie" z pasjonatami i hobbystami związanymi z górnictwem.
Cykl jest realizowany w ramach projektu dofinasowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Fenomeny Kultury górników kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku realizowane w czasie wolnym”, w trakcie których o swych pasjach opowiadają wyjątkowi ludzie związani z górnictwem.

Bohaterami będą:

12 października – Józef Hetman – artysta malarz intuicyjny, tworzy pejzaże, krajobrazy i sceny rodzajowe, a także portrety. Zajmuje się też sztuką sakralną. Spotkanie z Józefem Hetmanem uświetni wernisaż wystawy nowo zakupionych obrazów malarstwa intuicyjnego, sfinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obrazy będzie można oglądać w Muzeum do końca października.

17 października – Wojciech Bauer – pisarz, autor książki Pora chudych myszy, pierwszego kryminału, którego akcja toczy się na dole kopalni.
Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 17.00. Wstęp wolny.

W dniach 19-20 października w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu organizuje konferencję naukową pn. „Węgiel – archetyp Górnego Śląskiego”.
Obrady rozpoczną się o godz. 9.00, wstęp na obrady jest wolny, szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej:

20 października o godz. 20.30 – w ramach XVII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w budynku Muzeum odbędzie się spektakl muzyczny „Podróże przez sny i powroty”– Orbis Tertius – Trzeci Teatr Lecha Raczaka i Targanescu. Bilety w cenie 30,00 zł można kupić w kasie Teatru Nowego w Zabrzu.

31 października o godz. 17.00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu Akademia po szycie pt. „Johann Heinrich Heintzmann, budowniczy Sztolni, i jego wpływ na rozwój górnictwa Śląska i Westfalii w 1 poł. XIX wieku”. Wygłosi go Roman Adler, kierownik Archiwum Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Wstęp wolny.