Wkrótce w Zabrzu – Zaduszki Jazzowe

12.10.2017

Przed nami kolejna edycja Zaduszek Jazzowych, na które w tym roku Filharmonia Zabrzańska zaprasza 2 listopada. Tym razem będziemy mieli okazję usłyszeć: Płoskoń Ecclesia Ensemble oraz Justynę Hubczyk z zespołem.

Płoskoń Ecclesia Ensemble wystąpi w składzie: Paweł Płoskoń – pianino, wokal, aranżacja i kompozycja; Łukasz Krusz – skrzypce; Michał Błaszkiewicz –skrzypce; Monika Fojcik – altówka; Daria; Kasprzak – wiolonczela; Agata Misiewicz – flet; Kamil Janas – klarnet; Joanna Liszka – fagot; Paweł Łamik – kontrabas oraz Szymon Bisaga – perkusja. Płoskoń Ecclesia Ensemble to grupa muzyków, której przewodzi Paweł Płoskoń, absolwent kompozycji i aranżacji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Ideą zespołu jest tworzyć muzykę o Bogu i dla Boga. Muzyka wykonywana przez zespół łączy dwa podstawowe nurty twórczości lidera: muzykę liturgiczną z jazzem i muzyką rozrywkową. Charakterystyczny jest rozbudowany skład zespołu i bogate instrumentarium, do którego zaliczają się kwartet smyczkowy, instrumenty dęte drewniane oraz sekcja rytmiczna i głos.
Zespół powstał z inicjatywy Pawła Płoskoń oraz Moniki Fojcik, która w Płoskoń Ecclesia Ensemble gra na altówce oraz śpiewa. Jest on odpowiedzią na potrzebę muzykowania na najwyższym poziomie, w duchu wyznawanych wartości. Działalność zespołu zainaugurowana została serią koncertów Roraty Jazzowe, w skład których weszły aranżacje tradycyjnych pieśni adwentowych oraz autorskie kompozycje Pawła.

Justyna Hubczyk- wokal z zespołem w składzie: Marek Szulik – trąbka; Łukasz Forest Piechota – pianino; Kosma Kałamarz – gitara basowa oraz Tomek Machański – perkusja.
Randy Crawford urodziła się w Macon, a dorastała w Cincinnati, gdzie jako nastolatka pracowała. Randy śpiewała wtedy w zespole, gdzie na gitarze basowej grał Bootsy Collins. W latach 70 wraz z grupą The Crusaders wyjechała w trasę koncertową po Europie. Podpisała kontrakt z Warner Bros., nigdy jednak nie udało jej się odnieść spektakularnego sukcesu w USA, mimo faktu, iż posiada jeden z najoryginalniejszych głosów na świecie. Europa przyjęła Crawford z większą aprobatą, a single takie jak "Knocking on Heaven’s Door," "Rainy Night in Georgia," i "Last Night at Danceland" zdobyły powszechne uznanie. W koncercie poświęconym Rendy Crawford usłyszymy Justynę Hubczyk z zespołem. Justyna jest wokalistką, prezenterką muzyczną i właścicielka Agencji Muzycznej. Przez wiele lat współpracowała z Gliwickim Teatrem Muzycznym oraz Teatrem im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Brała udział w programie telewizyjnym „Bitwa na głosy”, w grupie Haliny Młynkovej; jako solistka Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji nagrała dwie płyty; realizuje wiele projektów muzycznych. Koncertuje i prowadzi wydarzenia kulturalne w całej Polsce a jej góralskie korzenie uwydatnia słowiański głos.

W programie tegorocznych Zaduszek jazzowych znajdzie się: Tribute to Randy Crawford (jazz połączony z muzyką liturgiczną).