Za nami 95. Urodziny Miasta!

07.10.2017

W ub. weekend świętowaliśmy 95. rocznicę nadania Zabrzu praw miejskich. Urząd Miejski w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury zaprosili z tej okazji mieszkańców i przyjezdnych gości na Skarbnikowe Gody, które odbyły się w Parku im. Poległych Bohaterów, a także na Koncert Galowy do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Natomiast w niedzielę, 8 października, o godz. 12.15 w Kościele pw. św. Kamila, odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Zabrza, a także z okazji 21. rocznicy patronatu św. Kamila nad naszym miastem.

Skarbnikowe Gody to impreza skierowana do szerokiej publiczności – mieszkańców Zabrza, okolicznych miejscowości, turystów kulturalnych, a swoim rozmachem co roku wzbudza ogromne zainteresowanie i entuzjazm uczestników. Zainaugurowała ją Barwna Parada, którą ulicami miasta poprowadził legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą Makoszowy pod batutą Henryka Mandrysza i Mażoretkami Pantery z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach. Uczestników parady tradycyjnie powitała prezydent Małgorzata Mańka-Szulik wraz z delegacjami z miast partnerskich. Jak co roku w paradzie udział wzięli: dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli i szkół z rodzicami, grupy sportowe, sekcje taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, zabrzańscy przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Niewątpliwą atrakcję parady stanowiły zabytkowe samochody, motocykle, pojazdy militarne oraz barwne stroje. Parada przeszła ulicą Wolności oraz ulicą Dubiela, skąd uczestnicy weszli do Parku im. Poległych Bohaterów. Tematem tegorocznej parady było „Sportowe miasto”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje tłumnie podziwiali widzowie, a najładniejsze z nich zostały nagrodzone w ramach Skarbnikowego Konkursu.

W samo południe w Parku Poległych Bohaterów rozpoczął się Piknik Rodzinny, który potrwa do późnych godzin wieczornych. Program imprezy to każdego roku bogata mieszanka muzyki, wydarzeń artystyczno-kulturalnych, nauki i rozrywki. Nie inaczej było i tym razem – na początek na dużej scenie wystąpili młodzi zabrzańscy artyści: zespół taneczny „Maczek” z MDK nr 1, Mała Akademia Suzuki oraz laureaci tegorocznych festiwali m.in.: Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca „Igraszki”. Na najmłodszych czekały m.in.: mini sportowa olimpiada z nagrodami przygotowana przez Teatr Trip, warsztaty artystyczne, pokazy szczudlarskie „Ich Wysokości” z DOK Biskupice, bajkowe maskotki, pokazy fizyczno-chemiczne, programy edukacyjne na wesoło oraz miasteczko zabaw dla dzieci z dmuchańcami, bubble football, autkami, grami zręcznościowymi i eurobungee. Były też stoiska edukacyjno-kulturalne oferujące niecodzienne gry, zabawy i animacje twórcze, spotkanie z drużynami sportowymi oraz na pokazy mistrzów tańca. Po raz kolejny zaproponowano mieszkańcom skorzystanie z oferty targów aktywności obywatelskiej „Forum Razem”, Psitulowego kącika dla miłośników zwierząt oraz stoisk gastronomicznych. Nie zabrakło też występów muzycznych gwiazd. W tym roku na scenie wystąpili znani i lubiani artyści polskiej sceny, którzy roztańczyli i rozśpiewali zabrzańską publiczność. W programie muzycznym zaprezentowali się: energetyczny NORBI, jeden z najpopularniejszych zespołów polskiej muzyki tanecznej disco polo – BAYER FULL z liderem i wokalistą Sławomirem Świerzyńskim oraz porywający tłumy zespół swingowo-rockowy CZARNO-CZARNI, obchodzący własnie 20-lecie istnienia. Imprezę zamknął tradycyjnie urodzinowy pokaz sztucznych ogni.

Niezapomnianym przeżyciem dla publiczności, która zgromadziła się 7 października w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu był też z pewnością Koncert Galowy z okazji Urodzin Zabrza. Kierownictwo muzyczne nad imprezą sprawował Sławomir Chrzanowski – dyrygent oraz dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej. Na scenie zaprezentowali się artyści Studia Buffo w Warszawie z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej, a reżyserem i zarazem prowadzącym był Janusz Józefowicz.