Zakończył się V Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego

02.10.2017

Już po raz piąty Zabrze było gospodarzem wyjątkowego wydarzenia muzycznego. W dniach 22-29 września odbywała się piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego.

W tym roku festiwal zagościł na poziomie 320 Kopalni Guido, w kompleksie Sztolnia Królowa Luiza oraz siedzibie Filharmonii Zabrzańskiej. Podczas koncertu inauguracyjnego 23 września w Kopalni Guido usłyszeliśmy Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha oraz Trio smyczkowe i Duo concertante Krzysztofa Pendereckiego. Zagrali Sitkovetsky Trio (Dmitry Sitkovetsky – skrzypce, Alexander Zemtsov – altówka, Luigi Piovano – wiolonczela) oraz Jurek Dybał – kontrabas. Malowała piaskiem Irina Titova. Wariacje Goldbergowskie i Trio smyczkowe zabrzmiały również dzień wcześniej podczas koncertu przedpremierowego. 28 września w Filharmonii Zabrzańskiej miała miejsce kolejna odsłona festiwalu. Publiczność usłyszała m.in. utwory Krzysztofa Pendereckiego oraz Dymitra Szostakowicza. Z kolei finałowy plenerowy koncert „Siedem bram Jerozolimy” zorganizowany został w niecce kompleksu Sztolnia Królowa Luiza. Wystąpili Iwona Hossa (sopran), Karolina Sikora (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor), Piotr Nowacki (bas), Sławomir Holland (narrator) oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego i Chór Filharmonii Krakowskiej. „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztof Penderecki napisał w 1996 r. z okazji obchodów 3000-lecia Świętego Miasta. Była to wyjątkowa zarówno pod względem formalnym, jak i melodycznym kompozycja, rozpisana na orkiestrę, trzy chóry mieszane, pięć głosów solowych i recytatora. Dyrygował prof. Krzysztof Penderecki. Festiwalowi towarzyszyła jubileuszowa wystawa „Festiwal na piątkę – Fotograficzna Retrospekcja”, która prezentowana jest w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności 410 w Zabrzu.

Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego potwierdza, że jesteśmy miastem doniosłych wydarzeń kulturalnych. Piąta edycja cieszącego się stale rosnącym zainteresowaniem przedsięwzięcia po raz kolejny zabrała nas w industrialne przestrzenie Kopalni Guido oraz kompleksu Sztolnia Królowa Luiza. Każdej edycji towarzyszył wyjątkowy projekt artystyczny. Nie inaczej będzie w tym roku. Ponad 200 artystów zgromadzonych na estradzie w postindustrialnej scenerii Sztolni Królowa Luiza wykonał monumentalne dzieła Krzysztofa Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy. Było to niezwykłe wydarzenie – skomentowała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Zabrze na mapie Śląska i Polski postrzegane jest jako prężny ośrodek kultury. Szczycimy się wyjątkowymi artystami, a także dynamicznie działającymi instytucjami jak Dom Muzyki i Tańca, Filharmonia Zabrzańska czy Teatr Nowy. Bogate tradycje muzyczne powodują, że sztuka na najwyższym poziomie znajduje tu licznych odbiorców. Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”, Festiwal Organowy czy Jazz Festiwal to przykłady przedsięwzięć skupiających uwagę melomanów nie tylko z miasta, ale także regionu i kraju.