„Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”

02.10.2017

29 września, na terenie stadionu Arena Zabrze, odbyła się prezentacja książki pt.: "Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach". To pozycja, która przez pryzmat losów bohaterów 14-krotnego mistrza Polski opisuje największe sukcesy zabrzańskiego klubu.

Na spotkaniu nie zabrakło wybitnych piłkarzy i trenerów drużyny z Zabrza: Stanisława Oślizły, Jana Kowalskiego, Huberta Kostki, Henryka Latochy, Jana Banasia, Zygmunta Anczoka, Marcina Bochynka czy Zdzisława Podedwornego.

Imprezę poprowadził sam autor książki – Paweł Czado, któremu towarzyszył Jerzy Góra, sprawozdawca sportowy Radia Katowice. Zaproszenie do rozmowy z każdym kolejnym rozmówcą poprzedzała lektura wybranego fragmentu książki w wykonaniu Wiesława Sławika, aktora Teatru Śląskiego w Katowicach, a jednocześnie ojca byłego bramkarza Górnika, dziś pracującego z młodzieżą, Mateusza Sławika. Wspomnienia i anegdoty z lat 60-tych i 70-tych przerywano wyświetlanymi na ekranie wypowiedziami obecnych piłkarzy Górnika. Szymon Matuszek, Łukasz Wolsztyński i Tomasz Loska opowiadali o swoich piłkarskich początkach.

– Czytając tę książkę zrozumiałam, dlaczego, będąc w Europie, ludzie tak ciepło reagują na nazwę naszego miasta. Wracam właśnie z Hamburga, gdzie na nazwę Zabrza pierwszy ukłon od razu wykonany był pod adresem Górnika – mówiła na piątkowej uroczystej prezentacji książki Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

– Powstało już kilka świetnych książek o Górniku. Zastanawiałem się, jak stworzyć ciekawą historię o czymś, co było już w pewnym stopniu opisane. Zdecydowałem się po prostu oddać głos tym wszystkim wspaniałym zawodnikom i trenerom – powiedział ze sceny Paweł Czado.

Byli piłkarze Górnika podkreślali, że wydawnictwo wspaniale oddaje atmosferę panującą wtedy w Górniku Zabrze.

– Autorowi udało się coś szczególnego, oddał głos nie tylko bohaterom tamtych czasów, czyli piłkarzom, ale też ich żonom czy partnerkom. To wspaniała powieść, którą świetnie się czyta i która doskonale oddaje klimat tamtych, wielkich dla Górnika czasów – podkreśla Zygfryd Wawrzynek, honorowy prezes Górnika, który ratował klub w trudnych czasach politycznej transformacji na początku lat 90.