25. Europejskie Dni Dziedzictwa z Muzeum Miejskim w Zabrzu

13.09.2017

Muzeum Miejskie w Zabrzu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaprasza na dwudniową imprezę, na którą złoży się kilka odrębnych wydarzeń.

Program Europejskich Dni Dziedzictwa z Muzeum Miejskim w Zabrzu:

Startujemy o 11.00

Rajd rowerowy „Szlakiem kolei”, na trasie którego znajdą się zabrzańskie dworce kolejowe. Przebieg trasy (25 km):
Start: Zabrze, Plac Wolności
Zabrze ul. H. Sienkiewicza 43 – lokomotywa Las-1 (Park 12 C)
Zabrze ul. Wolności 410 – nieistniejąca bocznica kolejowa kopalni „Królowa Luiza”
Biskupice ul. Ziemska – dworzec kolejowy Zabrze-Biskupice
Osiedle Młodego Górnika ul. Gwarecka – baza PTKiGK
Mikulczyce ul. Zwrotnicza – dworzec kolejowy Zabrze-Mikulczyce
Zabrze ul. Przystankowa – nieistniejący dworzec kolejowy „Zabrze-Północ”
Meta: Zabrze pl. Dworcowy – dworzec PKP

11.00-17.00
Zabrzańska siódemka. Historia miejscowych stacji i przystanków kolejowych

Wystawa oparta o zachowaną dokumentację archiwalną, materiał ilustracyjny, artefakty zachowane na terenie miasta, zabytki związane z kolejnictwem (zbiory muzealne oraz osób prywatnych).
Ekspozycja ukazuje, zapoczątkowane uruchomieniem w 1845 roku linii Kolei Górnośląskiej przez Gliwice i Zabrze do Świętochłowic, dzieje transportu kolejowego w Zabrzu. Wydarzenie to w przeciągu minionych ponad 170 lat wywarło znaczny wpływ na miejscowe życie gospodarcze i społeczne. W szczytowym okresie rozwoju kolei na Górnym Śląsku istniało na obecnym terenie Zabrza aż siedem stacji i przystanków osobowych kolei normalnotorowej; do tego dochodziły liczne linie kolei wąskotorowych obsługujące głównie transport materiałów i wyrobów pochodzących z miejscowych zakładów przemysłowych.

Ruszamy o 11.00 świętując 50. urodziny zabrzańskiego dworca

– Działania artystyczne w wykonaniu aktorów Teatru Obecności i teatru Nieoetykietoani
– „Niezbędnik, czyli opowieść o historii dworca”, połączona z oprowadzaniem po niedostępnych na co dzień pomieszczeniach budynku. Oprowadzanie o godz.: 11.30, 12.45, 13.45, 16.00 – prosimy o zabranie latarek!
– Budynek dworca PKP w Zabrzu w latach 1966-1968 – wystawa fotograficzna
– Interaktywne gry i zabawy dla osób od 5 do 105 lat
– „Kolejowa” oferta dla dzieci i młodzieży ze zbiorów MBP w Zabrzu
– Bistro bar „Cytat” – atrakcje kulinarne na start
Dworzec kolejowy Zabrze, plac Dworcowy 2
11.00-17.00
Zabrzańska siódemka. Historia miejscowych stacji i przystanków kolejowych
Ekspozycja udostępniona w dniu 16 września
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria „Café Silesia”, ul. 3 Maja 6

Zapraszamy także na wystawy:

16 i 17 września w godz. 11.00-17.00
Generał Charles de Gaulle na Śląsku. W 50. rocznicę historycznej wizyty

Wystawa przypominająca historyczną wizytę Prezydenta Republiki Francuskiej w Zabrzu.

Sportowi Mistrzowie Zabrza

Wystawa przypominająca sukcesy sportowców, związanych z zabrzańskimi klubami: Górnik Zabrze, Pogoń Zabrze, Walka Makoszowy, Gwarek Zabrze oraz z sukcesami zabrzan na arenie międzynarodowej.
Muzeum Miejskie w Zabrzu , ul. Powstańców Śl. 3