Zabrze przyjazne turystom na szóstkę!

07.09.2017

7 września, w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik odebrała szczególne wyróżnienie – "Gmina na 6", przyznane Zabrzu w kategorii „Gmina Przyjazna Turystom”.
 

Zabrze, jako miasto leżące na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego jest coraz atrakcyjniejszym miejscem dla turystów, dobrze wykorzystywane są tu zarówno walory turystyczne, jak i logistyczne. Głównym obiektem prezentowanym przez miasto była Sztolnia Królowa Luiza. To właśnie jej atuty oraz bogata oferta, która się wciąż poszerza, zadecydowały o przyznanym przez kapitułę tytule „Gminy Przyjaznej Turystom”.

– Zabrzańskie obiekty turystyki industrialnej, leżące na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Kopalnię Guido czy Park 12C chętnie odwiedzają mieszkańcy Zabrza i regionu. Zaznaczyć należy, że odnotowujemy także sporą liczbę gości z kraju i zagranicy. Rosnąca liczba turystów jest najlepszym dowodem na to, że podjęty dziesięć lat temu kierunek rozwoju turystyki poprzemysłowej w Zabrzu przynosi efekty. Mamy perełki, które z dumą prezentujemy turystom. Wspomniana już kopalnia Guido z trzema poziomami zwiedzania, salą koncertową czy pubem jest przestrzenią edukacji, rekreacji i kultury. Sztolnia Królowa Luiza z Parkiem 12C, Bajtel Grubą czy kopalnią Królowa Luiza jest z kolei kompleksem podziemnych i naziemnych atrakcji. Trwają pracę przy oddaniu do użytku Sztolni Dziedzicznej. To bez wątpienia będzie kolejna atrakcja turystyczna. Podobnie może być z wieżą cieśnień. Muzeum Górnictwa Węglowego podjęło współpracę ze specjalistami z Uniwersytetu Śląskiego, którzy przygotowują koncepcję stworzenia swoistego parku nauki. Podobne rozwiązanie zostało wdrożone w Parku 12C. Park stanowi przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie – mówiła podczas wręczenia nagród Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.