Pierwsze miejsce Kopalni Guido w rankingu "Wspólnoty"!

31.08.2017

Zabrzańska Kopalnia Guido zajęła pierwsze miejsce w rankingu samorządowych tras podziemnych przeprowadzonym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” .

Sprawdzano, jak miasta radzą sobie z organizowaniem podziemnych tras turystycznych i komu wychodzi to najlepiej. Oceniano frekwencję, ofertę, programy zwiedzania oraz wykorzystanie multimediów. Ostatecznie wybranych zostało 10 zdaniem Redakcji najlepszych tras, najbardziej interesujących, mających najciekawsza ofertę i interesujące plany na przyszłość.

Kopalnia Guido otrzymała największą liczbę punktów (33), przy czym najwyżej zapunktowała w takich kategoriach jak: oferta dla turystów, dodatkowe atrakcje (np. multimedialne, eksponaty), strona internetowa i nagrody. Jeśli chodzi o frekwencję nasza zabrzańska perełka turystyczna otrzymała również wysokie bo drugie miejsce, a wyprzedziły ją jedynie podziemia Rynku Głównego w Krakowie. Krakowska trasa uplasowała się ostatecznie na drugim miejscu w rankingu, a trzecie zajęła podziemna trasa turystyczna w Kłodzku.

Cieszy, że nasze działania kolejny raz zostały docenione. Z pewnością na mapie województwa śląskiego Zabrze wyróżnia ilość obiektów, które przed laty służyły gospodarce, a dziś przyciągają turystów. Unikatowe w skali kraju i Europy są takie miejsca jak doceniona w rankingu "Wspólnoty" Kopalnia Guido czy historyczna Sztolnia Królowa Luiza. Czerpiąc z dziedzictwa poprzemysłowego naszego miasta nadajemy nowe funkcje kopalniom i innym przestrzeniom postindustrialnym. Pielęgnujemy historię i tradycję regionu, a zarazem pokazujemy naszym gościom jego wyjątkowość – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – W tym właśnie celu ciągle rozbudowujemy ofertę turystyczną i przygotowujemy ofertę kulturalną oraz rekreacyjną zarówno na powierzchni, jak też pod ziemią. Śmiało można powiedzieć, że Zabrze to dwa miasta. Jedno widać gołym okiem. Aby zobaczyć drugie, trzeba wybrać się w podróż pod ziemię do Kopalni Guido lub sztolni Królowa Luiza. Z roku na rok zainteresowanych tymi propozycjami jest coraz więcej. Według danych Śląskiej Organizacji Turystycznej, zabrzańskie obiekty są jednymi z najchętniej odwiedzanych na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – dodaje prezydent Zabrza.

– Pokazujemy to co charakterystyczne dla Śląska, czyli pracę górnika. Prezentujemy narzędzia oraz maszyny górnicze. Zaznaczę, że wiele z nich działa. Goście mogą zobaczyć na własne oczy m.in. pracę kombajnu górniczego, wsiąść do kolejki podwieszanej czy wybrać się na szychtę. Warto przekonać się samemu co kryją mroki naszych kopalń – zachęca Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego. W ramach Muzeum Górnictwa Węglowego, instytucji kultury Miasta Zabrze współprowadzonej przez Samorząd Województwa Śląskiego funkcjonuje Kopalnia Guido z trzema poziomami zwiedzania, kompleks Sztolnia Królowa Luiza z Parkiem 12C, Łaźnią Łańcuszkową, podziemiami kopalni Królowa Luiza, historyczna Sztolnia Dziedziczna oraz Muzeum, w którym mieszczą się zbiory związane z górnictwem. Bogata oferta turystyczna jest uzupełniona licznymi działaniami dla różnych grup odbiorców. Edukacja, rekreacja czy projekty kulturalne jak choćby Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego sprawiają, że na industrialnym szlaku w Zabrzu nie można się nudzić – dodaje dyrektor MGW w Zabrzu.

Pełna treść rankingu, w którym zabrzańska Kopalnia Guido zajęła pierwsze miejsce, w załączeniu.