Zabrze przestrzenią rozwoju

Zabrze na Festiwalu Chopinowskim w Austrii

14.08.2017

W miniony weekend, w austriackim Kartause Gaming, odbył się 33. Festiwal Chopinowski. W trakcie tego cieszącego się międzynarodowym uznaniem wydarzenia, publiczność może podziwiać występy artystów z całego świata. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowali się m.in.: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. St. Moniuszki w Zabrzu oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.

W programie 33.Festiwalu Chopinowskiego w Kartause Gaming, który zrealizowany został przy współpracy m.in. Instytutu Polskiego w Wiedniu, znalazły się występy znakomitych solistów i zespół z Polski, Austrii, Francji, Korei Południowej oraz Kosowa. Publiczność mogła podziwiać zarówno koncerty kameralne, orkiestrowe, nocny koncert przy blasku świec połączony z czytaniem literatury, jak i występy solistów. Podczas festiwalu zaprezentowane zostały również utwory austriackich kompozytorów poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Z okazji 85. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara w Kartause Gaming wykonane zostały również utwory tego kompozytora.

– Z radością przyjęliśmy zaproszenie do udziału w Festiwalu Chopinowskim w Gaming. To ważne wydarzenie kulturalne nie tylko w Austrii. Festiwal od lat cieszy się uznaniem w skali międzynarodowej. Od ponad 30. lat jest miejscem spotkań artystów i miłośników muzyki z całego świata. Warto w tym miejscu przypomnieć ubiegłoroczny koncert koreańskiej orkiestry i dodać, że grała ona również w Zabrzu – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Tym bardziej dumni jesteśmy, że podczas tej edycji swoje umiejętności zaprezentowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Cieszę się też, że mogliśmy przedstawić młode talenty z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.

– Wspieranie festiwalu promującego dorobek naszego wielkiego rodaka Fryderyka Chopina o tak długiej i bogatej tradycji jest dla nas nie tylko ogromnym zaszczytem, ale i obowiązkiem – powiedział Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Dyrektorem festiwalu jest Teodor Kanitzer, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu. Theodor Kanitzer w marcu tego roku został odznaczony Honorową Odznaką Ministra Spraw Zagranicznych "Bene Merito" w uznaniu jego zasług za działalność wzmacniającą pozycję Polski oraz za promocję polskiej kultury na arenie międzynarodowej