Trwają VIII Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne

11.08.2017

W Zabrzu trwają VIII Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne „Rzeczpospolita Mniej Znana” organizowane przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Ich uczestnicy tym razem poznają Górny Śląsk – jego historię, kulturę, tradycje i współczesne problemy.

Program VIII Wakacyjnych Spotkań Wielodyscyplinarnych przewiduje m.in. warsztaty, w trakcie których najzdolniejsi plastycy młodego pokolenia malują zabrzańskie plenery, a młodzi badacze realizują projekty naukowe poświęcone problematyce Śląska. W Spotkaniach uczestniczą stypendyści o różnych uzdolnieniach i zainteresowaniach: plastycy, muzycy, astronomowie, humaniści i przyrodnicy.

5 sierpnia, w Łaźni Łańcuszkowej, odbył się koncert muzyki poważnej w wykonaniu młodych wirtuozów, laureatów międzynarodowych konkursów.

W środę, 9 sierpnia, w Kopalni Guido, otwarta została wystawa poplenerowa. Tematem wiodącym zajęć plastycznych w tym roku było Terytorium. Stałą opiekę nad plastykami sprawowali: prof. Marian Stępak z Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz dawni stypendyści Funduszu: Karolina Suchan-Okulska i Rafał Tomczak.

Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne mają służyć przede wszystkim stworzeniu warunków do pracy i rozwoju zainteresowań. Co roku organizatorzy starają się przybliżyć młodzieży problematykę związaną z regionem, do którego się udaje.
Jeszcze dzisiaj uczestnicy Spotkań zaprezentują spektakl „Życie jest piękne”. Odbędzie się też projekcja filmu „Paciorki jednego różańca” w reż. Kazimierza Kutza.