Za nami 4. etap Tour de Pologne z metą w Zabrzu!

02.08.2017

Wczoraj na ulicach Zabrza podziwiać można było najlepszych polskich i zagranicznych kolarzy, którzy trzykrotnie pokonali prowadzoną ulicami naszego miasta pętlę o długości 6,2 km. Kolarze wjechali do Zabrza ul. Legnicką w Makoszowach po godz. 18.00 i ul. Makoszowską oraz ul. Winklera dojechali do ronda Sybiraków, gdzie zaczęła się runda z finiszem przy Arenie Zabrze. Przy stadionie 14-krotnego mistrza Polski zlokalizowana była meta czwartego etapu jednego z najważniejszych szosowych wyścigów kolarskich na świecie – Tour de Pologne.

74. Tour de Pologne UCI World Tour to kolarska liga mistrzów na wyciągnięcie ręki. Jedyna okazja w roku, żeby na polskich drogach obserwować najlepszych zawodników w światowym peletonie. Lata doświadczeń Czesława Langa i LANG TEAM, każdego roku owocują rywalizacją na coraz to wyższym poziomie. Wyścig, który wczoraj dotarł do Zabrza, trwa od 29 lipca i skupia się na południu Polski. W ciągu siedmiu dni kolarze przejadą dokładnie 1144 kilometry. Odwiedzą ponad 500 miejscowości. 

Czwarty etap, którego finisz mogliśmy oglądać wczoraj w Zabrzu, był najdłuższy w wyścigu Tour de Pologne 2017. Kolarze przejechali 238 kilometrów. Start nastąpił w Zawierciu. W ucieczce znalazło się sześciu zawodników: Paweł Bernas (Orlen CCC Reprezentacja Polski), Remi Cavagna (Quick-Step), Nicolas Dougall (Dimension Data), Bert-Jan Lindeman (LottoNL Jumbo), Toms Skujins (Cannondale) oraz Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice). Ostateczna klasyfikacja 4. etapu Tour de Pologne wygląda nst.:

1. Caleb Ewan (Orica-Scott), 2. Danny van Poppel (Team Sky), 3. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) Klasyfikacja generalna po 4. etapie: 1. Peter Sagan (Bora-hansgrohe, 2. Dylan Teuns (BMC) +00:010, 3. Rafał Majka (Bora-hansgrohe) +00:16.

W środę w Tour de Pologne dynamiczny etap Olimp Nagawczyna – Rzeszów (130 km). Finisz jest w mieście, ale 10 km przed metą znajduje się ostatnia górska premia, po której sprinterzy mogą już nie wystąpić w rolach głównych.

Dla Zabrza tegoroczny wyścig Tour de Pologne jest historyczny. Po raz pierwszy bowiem ulicami naszego miasta ścigali się kolarze biorący udział w 74. edycji najważniejszego wyścigu kolarskiego w Polsce. Zabawa przy Arenie Zabrze trwała przez wiele godzin i rozpoczęła się na długo przed spodziewanym przyjazdem kolarzy. Podobnie jak w pozostałych miastach stanęło tu kolarskie miasteczko, w którym bawili się dorośli i ich pociechy. Oprócz tradycyjnych namiotów sponsorskich, na promenadzie stadionu można było skorzystać również z atrakcji przygotowanych przez instytucje działające na terenie miasta.

Zanim na metę wjechali kolarze, punktualnie o godz. 17.00 była także okazja do upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O oprawę zadbała obecna przy ul. Roosevelta grupa kibiców. Nie zabrakło białych i czerwonych rac, a także flagi w narodowych barwach z napisem ,,Patrioci”. O rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nie zapomnieli też organizatorzy Tour de Pologne. Kilka minut przed godz. 17.00 dyrektor Czesław Lang poprosił przez radio, by w godzinę “W” pojazdy jadące w kolumnie wyścigu włączyły sygnał dźwiękowy. Hołd oddano także na mecie.

– Nasze miasto po raz pierwszy w historii gościło światowej sławy kolarzy uczestniczących w wyścigu Tour de Pologne. Zabrzanie licznie gromadząc się na trasie stworzyli wspaniałą atmosferę i pokazali, że Zabrze potrafi docenić sportowe zmagania na najwyższym poziomie. Dziękuję za tak liczny udział w wydarzeniu, które cieszy się uznaniem na całym świecie – komentuje to wyjątkowe wydarzenie prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Tour de Pologne to nie tylko sportowa rywalizacja. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne i infrastrukturalne, które wymaga zaangażowania wielu osób, instytucji oraz organizacji. Dziękuję za współpracę wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania miasta na przyjęcie kolarzy. Niezbędne było m.in. wprowadzenie zmian w organizacji ruchu, co odczuwali mieszkańcy i przedsiębiorcy. Dziękuję za życzliwość i wyrozumiałość wobec utrudnień, z którymi musieliśmy się w tym dniu zmierzyć. Jestem przekonana, że dzięki transmisji do wielu krajów na całym świecie zaprezentowaliśmy wyjątkowe w skali kraju i Europy miejsca i obiekty rozsławiające dobre imię miasta jak Arena Zabrze, kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza czy Śląskie Centrum Chorób Serca. To z pewnością sprawi, że Zabrze umocniło swój wizerunek miasta atrakcyjnego dla mieszkańców, inwestorów i turystów.