Zakończył się trzeci miesiąc programu HDEF – Zabrze nadal liderem rankingu!

27.07.2017

Dobiegł końca trzeci miesiąc rywalizacji w ramach akcji Honorowy Dawca Energii Fortum, programu zachęcającego do aktywności fizycznej, a jednocześnie do pomagania potrzebującym. Od 22 kwietnia do 22 lipca w akcji wzięło udział łącznie prawie 2 000 mieszkańców Bytomia, Częstochowy, Płocka, Wrocławia i Zabrza, którzy pokonali niemal 500 tysięcy kilometrów. Na czele rankingu miast wciąż znajduje się Zabrze, którego mieszkańcy wytworzyli łącznie ponad 8,6 megawatogodzin energii.

W trakcie trzech miesięcy trwania programu wszyscy uczestnicy biegając, jeżdżąc na rowerze i uprawiając nordic walking wytworzyli łącznie ponad 23,8 mln watogodzin (23,8 MWh) energii. Taka ilość pozwoliłaby pracować przeciętnej lodówce przez ponad 90 lat. Zaspokoiłaby także potrzeby energetyczne statystycznego gospodarstwa domowego na około 10 lat.

Cieszymy się, że mieszkańcy chętnie angażują się w pomaganie innym i dziękujemy im za bardzo aktywny udział w programie. W trakcie trzech miesięcy akcji przekroczyliśmy barierę 23 milionów watogodzin i 500 tysięcy kilometrów! Łącznie w ciągu pierwszych trzech miesięcy trwania programu jego uczestnicy uruchamiali aplikację ponad 58 tysięcy razy, czyli średnio 645 razy dziennie – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Po trzech miesiącach na czele klasyfikacji ogólnej, w której sumowana jest energia uzyskana poprzez bieganie, jazdę na rowerze i spacery nordic walking, wciąż znajduje się Zabrze, wyprzedzając Częstochowę. Na trzecim miejscu sklasyfikowany jest Bytom, a tabelę zamykają Wrocław oraz Płock.
Klasyfikacja ogólna po trzech miesiącach akcji wygląda następująco:
1. Zabrze: 177 741 km – 8 675 770 Wh
2. Częstochowa: 153 453 km – 7 231 122 Wh
3. Bytom: 91 531 km – 4 680 497 Wh
4. Wrocław: 33 457 km – 1 745 879 Wh
5. Płock: 31 245 km – 1 519 120 Wh

Uczestnicy tegorocznej edycji programu Honorowy Dawca Energii Fortum, w trakcie trzech miesięcy z listy dostępnych aktywności najchętniej wybierali jazdę na rowerze. Nieco mniejszą popularnością cieszyły się spacery nordic walking i bieganie. W pierwszej dziesiątce najbardziej aktywnych honorowych dawców energii znajduje się po trzech przedstawicieli Zabrza i Częstochowy. Indywidualnej klasyfikacji wciąż jednak przewodzi osoba wspierająca Płock.

Aktualne wyniki programu dostępne są pod adresem: http://honorowydawcaenergii.fortum.pl/

W tym roku beneficjentem akcji w Zabrzu jest Zabrzańskie Towarzystwo Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski. Stowarzyszenie od 25 lat zajmuje się wielospecjalistyczną i kompleksową opieką, terapią, edukacją oraz rehabilitacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną głębszego stopnia i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Do realizacji tych zadań stowarzyszenie utworzyło i prowadzi Centrum Edukacji i Rehabilitacji, w skład którego wchodzą: żłobek integracyjny, szkoła podstawowa, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy oraz świetlica terapeutyczna. W placówkach tych codziennie 130 osób korzysta ze specjalistycznych zajęć, terapii oraz rehabilitacji ruchowej, dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwojowych.