Zabrze przestrzenią rozwoju

"Lato w mieście 2017"

22.06.2017

W związku z rozpoczęciem wakacji Miasto Zabrze przygotowało ofertę dla tych, którzy spędzą je w mieście. Przygotowano bogatą ofertę zajęć sportowych, rekreacyjnych, plastycznych i edukacyjnych. Półkolonie, wycieczki, przedstawienia teatralne, koncerty, wystawy, konkursy, turnieje i warsztaty – to tylko niektóre przedsięwzięcia realizowane przez organizatorów akcji „Lato w mieście 2017”.

– Drodzy uczniowie, po miesiącach spędzonych w szkolnych ławkach przyszedł czas na upragnione wakacje. Wielu z Was z pewnością planuje już letnie wyjazdy. Czas spędzony w Zabrzu również nie będzie jednak nudny – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Atrakcyjne propozycje przygotowały zarówno szkoły, jak i działające w mieście instytucje kultury. Czekają na Was zajęcia rekreacyjne i plastyczne. Aktywnie będzie można spędzić czas, odwiedzając działające w mieście obiekty sportowe. Czekają m.in. baseny, bieżnia i liczne boiska. Swoją ofertę systematycznie wzbogacają obiekty na szlaku zabytków techniki. Jestem przekonana, że lato spędzone w naszym mieście dostarczy Wam wielu niezapomnianych wrażeń. Gratulując sukcesów i dobrych stopni, życzę udanych i bezpiecznych wakacji, które na długo pozostaną w pamięci.

W akcji biorą udział m.in. szkoły, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum Miejskie, Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Teatr Nowy w Zabrzu.

Specjalną ofertę na czas wakacji przygotowały placówki oświatowe z Biskupic (SP nr 21, SP nr 22, ZSS nr 40), Centrum (SP nr 14, ZS nr 20, ZSS nr 38), Maciejowa (SP nr 23), Mikulczyc (SP nr 26, ZS nr 10), Osiedla Janek (SP nr 1), Osiedla Kotarbińskiego (ZSM-S), Rokitnicy (SP nr 31) i Zaborza (SP nr 16, SP nr 17, ZSS, OPP nr 4 Centrum Edukacji Twórczej). W ramach organizowanych przez szkoły półkolonii i zajęć rekreacyjno-sportowych dzieci mogą brać udział m.in. w wycieczkach, wyjściach na basen, grach, zabawach, różnorodnych zajęciach tematycznych, a także konkursach i festiwalach talentów.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli korzystać z oferty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu, który zaprasza m.in. na: Kąpielisko Leśne w Maciejowie, pływalnię „Aquarius” przy pl. Krakowskim oraz kompleks „Aquarius KOPERNIK” przy al. Korfantego. Na terenie Kąpieliska Leśnego w trakcie wakacji odbędą się m.in. turnieje siatkówki plażowej oraz tenisa stołowego na otwartej przestrzeni. Warto już dzisiaj pomyśleć o zapisach, ponieważ liczyć będzie się kolejność zgłoszeń. A już 1 lipca Otwarcie Lata na Kąpielisku Leśnym razem z Radiem Silesia w jego 3. Urodziny.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i tym razem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji od 1 lipca do 31 sierpnia udostępni swoje obiekty zorganizowanych grupom nieodpłatnie. W Hali Sportowej przy ul. Szafarczyka 19 sierpnia rozegrany zostanie turniej dzikich drużyn w piłce nożnej halowej. Tydzień później, 26 sierpnia, na Kortach UKS Trójka przy ul. Mochnackiego rozegrany zostanie X Otwarty Turniej Tenisa o Puchar Prezesa MOSiR w Zabrzu.

W każdy wakacyjny piątek Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu zaprasza na koncerty w ramach Muzycznego Lata, które odbywać będą się o godz. 20.00 na Śląskim Ranchu. 7 lipca zagrają Püdelsi, 14 lipca Mesajah, 21 lipca Cleo, 28 lipca Game Cover, 4 sierpnia Kabaretowa Grupa Biesiadna, 11 sierpnia Loka, 18 sierpnia Sztywny Pan Azji, a 25 sierpnia odbędzie się dyskoteka.

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu organizuje w tym roku akcje pn. „Wariacje na Wakacje”. W programie znajdą się m.in. nst. imprezy: „W Grządkowej Krainie” (program uczący dzieci zasad dobrego żywienia), „Maluchy w krainie dźwięku – przyroda zaklęta w melodii” (połączenie zajęć i zabaw umuzykalniających, ruchowych i teatralnych), „Zdrowo jem, zdrowo rosnę” (cykl eksperymentów dotyczących zasad zdrowego odżywiania) czy też ekowarsztaty ogrodnicze i kreatywne zajęcia artystycznego tworzenia Przytulanki wg autorskich pomysłów dzieci.

Mnóstwo atrakcji przygotowały również dzielnicowe ośrodki kultury, gdzie odbywać będą się m.in.: zajęcia plastyczno-ruchowe, plenery malarskie, wyjazdy do kina, na basen, do Miejskiego Ogrodu Botanicznego, warsztaty wokalne, zajęcia komputerowe, szczudlarskie, szachowe, kulinarne oraz taneczne.

Ciekawie zapowiada się też oferta wakacyjna dla dzieci i młodzieży przygotowana przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które od 26 czerwca do 7 lipca zaprasza grupy zorganizowane na zajęcia na najnowszej wystawie czasowej „Po nitce do…węgla” połączone z warsztatami plastycznymi oraz do odwiedzenia ekspozycji muzealnych, gdzie czekają na zwiedzających strzyga, utopiec, bebok i pełen tajemnic las karboński. Będą też lekcje o zwyczajach dzikich zwierząt.

Jak co roku wiele atrakcji przygotowało również Muzeum Miejskie w Zabrzu, gdzie w czasie wakacji dostępne będą wystawy: „Max Steckel 1870-1947. Fotograf i wydawca” oraz „Sportowi mistrzowie Zabrza”. Zajęcia dla dzieci będą się odbywać w nst. miejscach: Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia, cmentarzu żydowskim w Zabrzu oraz Arenie Zabrze. Młodzi zabrzanie mogą wziąć udział w nst. projektach: „Przedwojenne szyldy reklamowe Zabrza”, „Wakacje bez dostępu do Internetu, czy to możliwe? Czyli czas wolny dla dzieci w Zabrzu przed 50, 100 laty”, „Malujemy Zabrze”, „W barwach Zabrza”, „Obiekty socjalne spółki akcyjnej „Huta Donnersmarck” – spacer z przewodnikiem”, „Zwiedzanie zabrzańskiego cmentarza żydowskiego” oraz „Zabrzańska Arena od kuchni”.

Na 21. już edycję akcji „Lato w bibliotece” zaprasza z kolei Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu. Tegoroczna akcja prowadzona będzie w 11 filiach, a towarzyszyło jej będzie hasło przewodnie „Książka na piątkę – znakomity początek”. Tradycyjnie też w bibliotekach zabrzańskich kontynuowana będzie ogólnopolska akcja „Głośnego Czytania Dzieciom”, zaplanowano również zajęcia dotyczące historii Zabrza, zabytkowych obiektów oraz instytucji kultury. Nowością będą warsztaty tworzenia lapbooków, podczas których dzieci stworzą swoje książki tematyczne.

Warto także zajrzeć do Kopalni Guido, gdzie można zwiedzać poziom 170, który po rewitalizacji przeistoczył się w poziom św. Barbary. Natomiast na poziomie 320 największymi atrakcjami są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazdy elektryczną kolejką podwieszaną. O tym, co Kopalnia Guido przygotowała dla młodych zabrzan na wakacje, można przeczytać na stronie www.kopalniaguido.pl  

Nie zawiodą się także ci, którzy w wakacje postanowią odwiedzić Sztolnię Luiza, a w szczególności plenerową, edukacyjno-rekreacyjną wystawę „Park 12C”. Sztolnia przygotowała też ofertę półkolonii – więcej na www.sztolnialuiza.pl  

Teatr Nowy w Zabrzu przygotował dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat warsztaty – w planie są dwa turnusy zajęć: 26 czerwca – 9 lipca oraz 10 lipca – 23 lipca, w godz. 9.00-15.00.

Kino Roma podczas wakacji zaprasza dzieci wraz z opiekunami na familijne filmy w ramach Bajkowego Kina Letniego. Seanse odbywać będą się o godz. 16.00 i 18.00 oraz dodatkowo dla grup zorganizowanych w godzinach dopołudniowych. Bilety: 5 zł.

Wszystkich miłośników przyrody zaprasza natomiast Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, który otwarty jest we wszystkie dni tygodnia od godz. 9.00 do godz. 19.00.

W załączeniu specjalny informator „Lato w mieście 2016”, w którym znaleźć można wiele pomysłów na to jak ciekawie i aktywnie spędzić wakacje zostając w Zabrzu.