27. spotkanie z cyklu "Rokita Czyta"

12.06.2017

„Wycieczkowicze” Michała Viewegha to temat kolejnego spotkania „Rokita czyta”, które odbędzie się 13 czerwca, w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu-Rokitnicy przy ul. Krakowskiej 52. Początek – godz. 18.00.

Viewegh zręcznie splata ze sobą historie życiowe wczasowiczów, wikłających się podczas urlopu w kolejne absurdalne sytuacje. Swych rodaków ukazuje w sposób ironiczny, ale i pełen czułości. Melancholijno-groteskowy klimat, barwne postacie, wspaniały humor i ostatecznie optymistyczne przesłanie – Wycieczkowicze Viewegha to doskonały przykład współczesnej czeskiej prozy.

Michal Viewegh (ur. 1962) – Jeden z najbardziej popularnych współczesnych pisarzy czeskich, autor kilkunastu powieści, z których w Polsce ukazały się: „Cudowne lata pod psem”, „Powieść dla kobiet”, „Wychowanie dziewcząt w Czechach”, „Sprawa niewiernej Klary” oraz „Zapisywacze ojcowskiej miłości”. Viewegh bywa także publicystą oraz scenarzystą filmów na motywach własnych książek. Powieść „Wycieczkowicze” ukazała się w Czechach w 1996 roku, na jej podstawie powstała sztuka teatralna, a w 2007 roku film w reżyserii Jiřiego Vejdelka.

Temat przewodni jutrzejszego spotkania "Rokity Czyta" wynika z założenia wspólnego dla całego cyklu. W ramach „Rokita Czyta” omawiane są bowiem książki, które pobudzają do myślenia, rozmowy o świecie współczesnym, aktywności i przekładania słów na czyny. Taka też jest powieść Michala Viewegha.

Organizatorem spotkania jest Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, która przygotowała je we współpracy z Kartelem Kulturalnym. Dyskusję moderować będzie Magdalena Gościniak. Wstęp wolny.

"Współnota ludzi, którymi rządzą książki" spotyka się od marca 2014 r. Nieregularnie, ale zawsze o godz. 18.00 w rokitnickiej filii MBP w Zabrzu. Dyskusje toczą się wokół książek o bardzo różnorodnej tematyce, ale zawsze nietuzinkowych, wręcz prowokujących do tego, by o nich rozmawiać. Pierwsze spotkanie poświęcone było "Morfinie" Szczepana Twardocha, kolejne m.in. nst. książkom: "Źle urodzone" Filipa Springera, "Czarny Ogród" Małgorzaty Szejnert czy też "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator.

Więcej szczegółów na: https://www.facebook.com/events/677082259144335/?active_tab=about