Bilans burzy, która przeszła nad Zabrzem

05.06.2017

W niedzielę, 4 czerwca, nad kilkoma śląskimi miastami, w tym również nad Zabrzem, przeszła gwałtowna burza z intensywnymi opadami deszczu. Odpowiednie działania podjęły w związku z tym służby miejskie: Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne usuwały skutki nawałnicy; policja i Straż Miejska zabezpieczały nieprzejezdne drogi, a Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjmowało zgłoszenia od mieszkańców i przekazywało je odpowiednim jednostkom. W pomoc mieszkańcom włączyli się także pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu.

Państwowa Straż Pożarna interweniowała od wczoraj już ponad 80 razy – usuwano skutki silnego wiatru i gwałtownego deszczu (powalone drzewa, połamane konary). W akcji udział brały cztery zastępy państwowej straży pożarne z Zabrza i trzy ochotniczej straży pożarnej z Zabrza. Z pomocą przybyły także dwa zastępy PSP z Chorzowa i jeden zastęp PSP z Rudy Śląskiej.
Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjęło w niedzielę 16 zgłoszeń od mieszkańców, które przekazywano na bieżąco odpowiednim jednostkom. W niedzielę pełne ręce roboty mieli również pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu, którzy starali się być wszędzie tam, gdzie sytuacja wymagała natychmiastowej interwencji. Szacowano też na bieżąco szkody.

Jak informuje kpt. Wojciech Strugacz, rzecznik prasowy PSP w Zabrzu, największe straty nawałnica spowodowała przy ul. Pokoju, gdzie zerwała dach z dwukondygnacyjnego budynku biurowego. Spadł na sąsiednią działkę. W Biskupicach spadająca gałąź uszkodziła gazociąg przy ul. Zamkowej. Mimo, że sytuacja była poważna – gaz wydobywał się pod ciśnieniem 15 atmosfer – strażacy szybko ją opanowali.

Burza uszkodziła też tramwajowe linie trakcyjne (ul. Bytomska), kilka samochodów oraz latarnię przy ul. 3 maja.