Biblioteka rodzinnie

23.05.2017

Również zabrzańska Miejska Biblioteka Publiczna włącza się w obchody X Metropolitalnego Święta Rodziny.

W najbliższą środę (24 maja), o godz. 11.00, w Filii nr 11 (Zabrze, ul. Wolności 177) bibliotekarze przygotowują „Czytelnicze Poranki – Pierwsze Czytanki”, w trakcie których najmniejsze maluchy – i te raczkujące, i te siedzące na kolanach rodziców – będą słuchały, oglądały i dotykały książeczek przeznaczonych właśnie dla nich! Cykl ma przekonać rodziców, że czytelnictwo rozwija dzieci, a przy okazji przynosi radość również dorosłym!

Dzień później pracownicy Filii nr 11 zapraszają do uczestnictwa w nowym projekcie „Książka na piątkę – znakomity początek!”, powstającym przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Punktualnie o godz. 16.00 rozpoczną się warsztaty, podczas których dorośli dowiedzą się jak dobierać wartościową literaturę dla dzieci. – Powiemy też, jak kształtować nawyki czytelnicze od wczesnego dzieciństwa, aby czytanie było postrzegane jako przyjemność, a nie kojarzyło się tylko z obowiązkiem szkolnym. Najważniejszym celem warsztatów będzie uświadomienie rodzicom, że nagrody przyznawane książkom dziecięcym i ich autorom powinny być dla nich ważną informacją przy wyborze lektur dla dziecka – tłumaczą pracownicy MBP.

Tego samego dnia, o godz. 17.00, w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego (Zabrze, ul. 3 Maja 19) zorganizowany zostanie cykl wystąpień zatytułowany "Zabrzanie razem dla rodziny – obszary miłości". Ks. dr. hab. Dariusz Klejnowski-Różycki przedstawi referat "Rodzina źródłem miłości". „Edukacja domowa wzbogaceniem kultury życia rodzinnego i wspólnotowego” to tytuł referatu dra Andrzeja Mazana, a po nim usłyszymy wykład Urszuli Potyki „Romowie w zabrzańskiej rodzinie – między łącznością a obcością”. Ostatnie wystąpienie należeć będzie do Dagmary Łągiewki, która opowie o „Wychowaniu w duchu miłości do ojczyzny na przykładzie działań MBP w Zabrzu i IPN w Katowicach w ramach cyklu Spotkania z historią”.