Zabrze przestrzenią rozwoju

Wstaw się za Stawem – 4. edycja akcji już w sobotę

17.05.2017

20 maja, z okazji Dnia Ziemi, przy pętli autobusowej w Zabrzu-Rokitnicy (ul. Ofiar Katynia), odbędzie się 4. edycja akcji społeczno-edukacyjnej "Wstaw się za stawem!". W ramach wydarzenia, od godz. 14.00, odbywać się będzie piknik rodzinny, warsztaty ekologiczne, pokazy z udziałem strażaków i ratowników, a czas umili dobra muzyka. Dla każdego z uczestników przewidziano także niespodzanki.

"Wstaw się za stawem" to akcja ekologiczna, która ma na celu podniesienie świadomości mieszkańców Zabrza na temat terenów zielonych w mieście, potrzeby dbania o przestrzeń publiczną, ochrony przyrody, niezaśmiecania i rekultywacji. Bohaterem jest staw przy pętli autobusowej w Zabrzu-Rokitnicy – kiedyś miejsce relaksu, atrakcji, sportu. Nad stawem zlokalizowany był średniowieczny obiekt historycznych – stary gródek. Staw był zasilany przez lata naturalnymi strumieniami, a także wodą z basenów rekreacyjnych, które znajdowały się na jego tyłach. Od kilku lat zabrzańskie stowarzyszenie Kartel Kulturalny zachęca w formie happeningu do wspólnego dbania o przestrzeń publiczną, jaką jest staw i jego otoczenie.

Partnerami akcji są: Urząd Miejski w Zabrzu, Rada Dzielnicy Rokitnica, ZBM-TBS Zabrze, CH Platan, ASA Zabrze – FCC Enviroment, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Nadleśnictwo Brynek, harcerki i harcerze z zabrzańskiego hufca ZHP, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Herbaciarnia Czajnik – Zabrze.