Noc Muzeów w Muzeum Miejskim w Zabrzu

16.05.2017

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na tegoroczną Noc Muzeów, która obędzie się 20 maja. Na miłośników zwiedzania po zmroku czekać będą wystawy i warsztaty. Pierwszy raz zwiedzać będzie można także Arenę Zabrze. Poniżej szczegółowy program.

Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Wystawa: „MAX STECKEL 1870-1947. FOTOGRAF I WYDAWCA”

Max Steckel uważany jest za najwybitniejszego fotografa działającego na Górnym Śląsku pod koniec XIX
i w trzech pierwszych dekadach XX wieku. Na naszym terenie znany jest przede wszystkim jako fotograf przemysłu, pionier fotografowania podziemi kopalnianych. Zjechał tam z aparatem fotograficznym po raz pierwszy już w 1894 roku. Efektem tych zainteresowań są dwie teczki dotyczące górnictwa, liczne fotografie zamieszczane w książkach o tematyce górniczej i hutniczej, setki pocztówek. Drugą pasją Maksa Steckla było fotografowanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Jego zdjęcia jeleni, kozic i innych zwierząt były wielokrotnie nagradzane na wystawach w Niemczech i kilku innych krajach. Poza tym fotografował miasta, w których kolejno mieszkał (Królewska Huta, Katowice, Zabrze, Gliwice), liczne na Górnym Śląsku osiedla patronackie, udzielał się również w fotografii reportażowej. Na wystawie zobaczyć będzie można łącznie ok. 1 tysiąca jego fotografii ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu, a także Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz z kolekcji prywatnych.

18.00–24.00 Zwiedzanie wystawy „Max Steckel 1870-1947. Fotograf i wydawca”

Cykl warsztatów: PO OBU STRONACH OBIEKTYWU

18.30–19.30 „O historii fotografii” – opowie Małgorzata Fraus
20.00–21.00 „Wątki zabrzańskie w życiu i twórczości Maxa Steckla” – zaprezentuje kurator wystawy Piotr Hnatyszyn
22.00–23.00 „Fotografie w błocie” – warsztaty fotografii w ekstremalnych warunkach – prowadzi Łukasz Zawada

Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców  Śląskich 3
(18.00–24.00)

Zwiedzanie wystawy: „ELEGANCJA W PARZE Z PROSTOTĄ. DZBANKI Z KOLEKCJI BEATY I WITOLDA GOCZOŁÓW”.

Przygotowana wspólnie z właścicielami wystawa to pierwsza prezentacja ich kolekcji w Muzeum Miejskim w Zabrzu. Obecnie kolekcja Beaty i Witolda Goczołów liczy ponad 70 przedmiotów, w jej skład wchodzą głównie dzbanki do kawy i herbaty, uzupełnione o mleczniki, cukiernice, filiżanki oraz spodki. Przedmioty te w zdecydowanej większości pochodzą z lat 20.–40. poprzedniego wieku, czyli z najlepszego okresu w produkcji tego typu naczyń. Kolekcję w skromnym wyborze parunastu sztuk uzupełniają dzbanki powstałe w okresie wcześniejszym, będące dokumentacją przejścia wzornictwa form stylistycznych od secesji do art déco. Beata i Witold Goczołowie swą kolekcję powiększają w oparciu o zakupy dokonywane na targach staroci w kraju i Europie oraz na aukcjach internetowych. Przedmioty wchodzące w skład kolekcji mają dla nich zarówno wartość artystyczną, jak i użytkową.

Uwaga: od 19.00 do 20.00 po wystawie oprowadzać będą właściciele kolekcji.

18.00–23.00 „Kawą i herbatą malowane. Scenki rodzajowe ze Śląska”

Namaluj u nas swój pamiątkowy obraz inspirowany twórczością Pawła Wróbla i Romualda Nowaka, zastępując farby kawą i herbatą.

21.00–22.00 „O herbacie”

Opowie Rafał Przybylok właściciel zabrzańskiej herbaciarni „Czajnik”, miłośnik tego trunku. Zaprezentuje również jak i w czym parzy się herbatę w różnych częściach świata.

Stadion Górnika Zabrze, ul. F.D. Roosevelta 81

„PIERWSZE ZWIEDZANIE NA STADIONIE” – Noc Muzeów z Górnikiem w zabrzańskiej Arenie

Po raz pierwszy Muzeum Miejskie, we współpracy z zabrzańską Areną oraz Górnikiem, zaprasza na spędzenie Nocy Muzeów w sali pucharowej na stadionie przy ulicy Roosevelta. To wyjątkowe miejsce, w którym zgromadzone są najcenniejsze trofea najbardziej utytułowanego piłkarskiego klubu w Polsce. Puchary za zdobycie mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski, pamiątki związane z niezapomnianymi meczami zabrzan z Romą, Manchesterem United, Realem Madryt i innymi wielki drużynami Europy. Będzie można zobaczyć film o historii klubu, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wysłuchać pełną anegdot opowieść o historii klubu. W tym roku mija 60 lat od zdobycia pierwszego mistrzostwa Polski, po które sięgnęli głównie piłkarze pochodzący z Zabrza i okolic. Będzie więc doskonała okazja, by przypomnieć ich często pogmatwane losy. Ponadto, pierwszy pucharowy mecz z Tottenhamem i wizyta w Londynie, dramatyczne mecze z Romą i Manchesterem, premierowy wylot za ocean.

Zapraszamy w 30 osobowych grupach:
19.30 zwiedzanie I grupa
20.40 zwiedzanie II grupa
21.50 zwiedzanie III grupa
23.00 zwiedzanie IV grupa

Uwaga: wymagana będzie wcześniejsza rezerwacja wejść pod nr. tel. 32 777 05 01 lub osobiście w Galerii Café Silesia ul. 3 Maja 6 w Zabrzu do 18.05.2017 r.