Muzeum Miejskie zaprasza na nową wystawę

16.05.2017

Od 20 maja Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza do Galerii Café Silesia na wystawę „Max Steckel 1870–1947. Fotograf i wydawca”.

Wystawa prezentowana będzie do 3 września br.

Max Steckel uważany jest za najwybitniejszego fotografa działającego na Górnym Śląsku pod koniec XIX i w trzech pierwszych dekadach XX wieku. Na naszym terenie znany jest przede wszystkim jako fotograf przemysłu, pionier fotografowania podziemi kopalnianych. Zjechał tam z aparatem fotograficznym po raz pierwszy już w 1894 roku. Efektem tych zainteresowań są dwie teczki dotyczące górnictwa, liczne fotografie zamieszczane w książkach o tematyce górniczej i hutniczej, setki pocztówek. Drugą pasją Maksa Steckla było fotografowanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Jego zdjęcia jeleni, kozic i innych zwierząt były wielokrotnie nagradzane na wystawach w Niemczech i kilku innych krajach. Poza tym fotografował miasta, w których kolejno mieszkał (Królewska Huta, Katowice, Zabrze, Gliwice), liczne na Górnym Śląsku osiedla patronackie, udzielał się również w fotografii reportażowej. Na wystawie zobaczyć będzie można łącznie ok. 1 tysiąca jego fotografii ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu, a także Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz z kolekcji prywatnych.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.muzeum-miejskie-zabrze.pl/max-steckel-1870-1947.-fotograf-i-wydawca1.php