VI Ogólnopolski Festiwal Tańca IGRASZKI

02.05.2017

28 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu, Koncertem Galowym zakończył się VI Ogólnopolski Festiwal Tańca Igraszki, Zabrze 2017.
W przesłuchaniach zaprezentowało się 823 tancerzy, obejrzeliśmy 62 prezentacje przygotowane przez zespoły i solistów reprezentujących przedszkola, szkoły podstawowe, placówki z oddziałami integracyjnymi, szkoły tańca  i ośrodki kultury.

Jury w składzie: Wioletta Lewandowska (przewodnicząca jury), Joanna Kuś oraz  Aleksandra Wysocka miało nie lada zadanie, aby wyłonić zwycięzców spośród wykonywanych prezentacji. Brało pod uwagę: pomysł taneczny, choreografię, technikę wykonania dobór muzyki ale również estetykę i dobór strojów oraz ogólny wyraz artystyczny. Grand Prix Festiwalu otrzymał zespół „Szafirki, Mini Iskierki”, działający w Wiejskim Domu Kultury w Syryni. Zwycięskie choreografie „Roztańczone pingwinki” oraz „Laleczki” przygotowała Karolina Zbroszczyk. W kategorii I dzieci 3-5 lat nagrodę główną otrzymał zespół „Baleriny”, działający w Przedszkolu nr 48 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu. Zwycięską choreografię pt. „Trolle” przygotowała Magdalena Ziółkowska. W kategorii II dzieci 6-8 lat pierwszą nagrodę otrzymał zespół „Mini Reaktywacja”, działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. Choreografię pt. „Brzydkie Kaczątko” przygotowała Ewa Rak.  Przyznano również wiele wyróżnień i dwie nagrody specjalne: Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu i otrzymały ją zespoły „Krasnoludki” oraz „Smerfy” z  Przedszkola nr 1 w Zabrzu. Choreografię do zwycięskiego tańca japońskiego oraz kazaczoka przygotowały Bożena Jakubowska i Bożena Mroczek.  Druga specjalna nagroda, to nagroda sponsora, czyli Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Zabrzu i otrzymał ją zespół „Promyczki”, działający w Przedszkolu nr 7 w Zabrzu. Nagrodzoną choreografię pt. „Wiosenne przebudzenie” przygotowała Sandra Kostrzewa.

W załączeniu protokół z posiedzenia jury wraz z pełna listą nagrodzonych i wyróżnionych.

Festiwal Tańca IGRASZKI tworzony od 2011 roku, przez lata z sukcesem rozwija swój zasięg, czego potwierdzeniem są tysiące tańczących dzieci  w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Celem konkursu jest inspirowanie do poszukiwań nowych form pracy artystycznej i wychowawczej z dziećmi, stworzenie możliwości rywalizacji w swojej grupie wiekowej, promowanie działań zmierzających do pobudzania aktywności artystycznej dzieci, upowszechnianie tradycji tańca, wspomaganie dziecka w rozwoju intelektualnym, emocjonalnym, społecznym, etycznym, fizycznym i estetycznym, rozwijanie predyspozycji i zdolności poznawczych dziecka,  zapewnienie dziecku ekspresji muzycznej i ruchowej, aktywności badawczej, a także  działalności twórczej, poprzez wspólną zabawę, która daje radość zarówno dzieciom i ich opiekunom. Festiwal dedykowany jest dla dzieciom w wieku od 3 do 8 lat i jest adresowany do przedszkoli publicznych i niepublicznych, w tym placówek z oddziałami integracyjnymi, szkół podstawowych, szkół tańca i ośrodków kultury.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.