Zabrze przestrzenią rozwoju

Rusza kolejna edycja Honorowy Dawca Energii Fortum

02.05.2017

Kolejny rok z rzędu na promenadzie przed Areną Zabrze zainaugurowano akcję Honorowy Dawca Energii Fortum. Wyjątkowe wydarzenie było preludium do zawodów Biathlonu Letniego, które odbyły się na terenie stadionu.

W tym roku mieszkańcy Zabrza po raz kolejny będą mogli wziąć udział w programie charytatywnym Honorowy Dawca Energii Fortum. Inicjatywa pozwala na wspieranie potrzebujących poprzez aktywności fizyczne, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking. Udział w akcji jest bezpłatny i wymaga jedynie ściągnięcia prostej w obsłudze aplikacji mobilnej.
Liczniki projektu Honorowy Dawca Energii Fortum ruszą 9 kwietnia . Akcja będzie się odbywała w pięciu polskich miastach, w których działa firma energetyczna Fortum: Bytomiu, Częstochowie, Płocku, Wrocławiu i Zabrzu. Darmowa aplikacja mierząca aktywność fizyczną zamieniać będzie kilometry na energię. Z kolei ilość energii przełoży się na realną pomoc finansową dla organizacji charytatywnych w poszczególnych lokalizacjach. Ważne jest, że nie tylko mieszkańcy powyższych miast mogą ruszać się i pomagać – może to zrobić każdy, musi tylko wybrać w aplikacji miasto, które chce wspierać.

Przez cały czas trwania akcji kolejne porcje wyprodukowanej energii, liczonej w watogodzinach, są sumowane zarówno dla osób indywidualnych jak i całych miast. Po 30 września, kiedy liczniki energii zostaną zatrzymane, Fortum przekaże darowiznę na cele charytatywne w każdej z 5 lokalizacji. Wysokość darowizny uzależniona będzie od miejsca w rankingu miast, czyli ilości energii wyprodukowanej przez osoby wspierające dane miasto.

Beneficjentem w Zabrzu będzie Zabrzańskie Towarzystwo Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski. Wolontariusze i pracownicy tej organizacji już od 25 lat zajmuje się wielospecjalistyczną i kompleksową opieką, terapią, edukacją oraz rehabilitacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną głębszego stopnia i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Do realizacji tych zadań stowarzyszenie utworzyło i prowadzi Centrum Edukacji i Rehabilitacji, w skład którego wchodzą: żłobek integracyjny, szkoła podstawowa, ośrodek rewalidacyjno–wychowawczy, świetlica terapeutyczna. W placówkach tych codziennie 130 osób korzysta ze specjalistycznych zajęć, terapii oraz rehabilitacji ruchowej, dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwojowych. Realizowane działania zmieniają jakość życia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz czynią je kolorowym, radosnym i szczęśliwym. Stwarzają warunki godnego życia w gronie zaprzyjaźnionych osób, a ich rodzinom dają wsparcie i pomoc w codziennym zmaganiu się z niepełnosprawnością.

W trakcie inauguracji akcji odbyły się zawody Biathlonu letniego. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy wiekowe i mieli za zadanie przebiec ustaloną pętlę, a także jak najcelniej strzelać na przygotowanych strzelnicach.