Uroczystości upamiętniające zbrodnię Katyńską i katastrofę Smoleńską

10.04.2017

10 kwietnia w parku im. Poległych Bohaterów przy Płytach Pamięci odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni Katyńskiej i katastrofy Smoleńskiej.

Jak co roku w godzinach porannych w kościele św. Kamila odprawiona została msza św. w tej intencji. Następnie przy Płytach Pamięci mieszczących się w parku im. Poległych Bohaterów władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji miejskich, organizacji pozarządowych oraz szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze. W ten sposób mieszkańcy oddają hołd ofiarom zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy Smoleńskiej. 5 marca 1940 r., funkcjonariusze NKWD rozpoczęli rozstrzeliwanie polskich jeńców, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Z ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej wynika, iż rozstrzelano nie mniej niż 21 760 oficerów, policjantów, urzędników państwowych, a także ludność cywilną. 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Smoleńska rozbił się samolot, w którym znajdowało się 96 osób, w tym m.in. śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, śp. Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji państwowych, dowódcy Sił Zbrojnych RP. Wiceprezydent Krzysztof Lewandowski, podczas uroczystości wspomniał, że wiele z tych osób było związanych z naszym miastem. Prezydent RP zapraszał samorządowców, aby wymieniać poglądy na temat spraw ważnych dla społeczności lokalnych. Śp. Krystynę Bochenek, wicemarszałek Senatu RP, wspominamy z okazji kolejnych edycji Metropolitalnego Święta Rodziny, które współtworzyła. Zabrze było też bliskie śp. Maciejowi Płażyńskiemu, posłowi na Sejm RP. Modlitwę odmówił ojciec Wojciech Węglicki, proboszcz parafii św. Kamila. Następnie władze Zabrze, radni Rady Miasta, przedstawiciele instytucji miejskich, szkół i organizacji działających w mieście złożyły kwiaty i zapaliły znicze.