IX Międzynarodowe Targi Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej

10.04.2017

7 – 8 kwietnia w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu odbyły się IX Międzynarodowe Targi Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. W tym roku partnerem Targów był region Vallagarina i miasto Rovereto z Włoch. W dwudniowym wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, muzeów oraz miast i regionów m.in. z Polski, Czech, Słowacji i Włoch.

W trakcie tegorocznej edycji targów mieliśmy okazję bliżej poznać naszych południowych sąsiadów. Zabrze odwiedzili m.in. liczna grupa przyjaciół z Czech. Swoje atrakcje, historię i ofertę turystyczną zaprezentował: obszar turystyczny Nadodrze – Ziemia Krawarska (Poodří Moravské Kravařsko), region Jeseníky, miasto Nový Jičín, miasto Frenštát pod Radhoštěm, obszar Polabi (Zlatý pruh Polabí – Třináctá komnata), Morawy Wschodnie (Východní Morava), Muzeum Techniki w Brnie (Technické muzeum v Brně) oraz Browar Czarna Góra (Pivovar Černa Hora). Nie mniej atrakcyjnie zaprezentował się słowacki region Żylina. Turyści od lat doceniają wspaniałe góry tego regionu, średniowieczne zamki i doskonałą kuchnię.

Gościem specjalnym tegorocznych Targów był Paolo Cozza, znany z programów telewizyjnych, takich jak: "Europa da się lubić", "Taniec z gwiazdami" Włoch mieszkający od kilkudziesięciu lat w Polsce. W sobotę odbyły się pokazy kulinarne prowadzone przez Pana Paolo Cozza, podczas których zwiedzający zapoznać się mogli ze wspaniałą kuchnię włoską.

Wśród wystawców dziewiątej edycji Międzynarodowych Targów Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej można było znaleźć m.in.: Twierdzę Srebrna Góra, która jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska; Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, które mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, którego powstanie datuje się na rok 1605; Zamek Lubownia ze Słowacji, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku, na polecenie króla węgierskiego Andrzeja III, czy też Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki" w Ostrowcu Świętokrzyskim – jeden z najlepiej zachowanych i największych zabytków pradziejowego górnictwa na świecie.

Widowiskową atrakcją towarzyszącą targom był rajd samochodów zabytkowych, organizowany przez Zabrzańskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji. Jego uczestnicy musieli się wykazać nie tylko sprawnością prowadzenia pojazdów i orientacją w terenie, ale także wiedzą z zakresu mechaniki pojazdowej oraz historii Zabrza. W ramach targów odbyła się również gra miejska w stylu „room escape”, która bije rekordy popularności na świecie. Kilkuosobowe drużyny w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu mierzyły się pod presją czasu z zadaniami logicznymi, matematycznymi, manualnymi i zręcznościowymi. Wszystko po to, by wspólnie rozwiązać zadania i zrealizować cel, zanim licznik wskaże koniec gry. Partnerem tego wydarzenia był zabrzański MOSiR, a grę zrealizowała firma Silesia Events.