Zabrze przestrzenią rozwoju

Ustawa o związku metropolitalnym podpisana przez Prezydenta RP

04.04.2017

4 kwietnia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Uroczyste podpisanie miało miejsce w Katowicach w Urzędzie Wojewódzkim tuż po godz. 14.00.

– To historyczny moment dla naszego regionu. Samorządy skupione w Górnośląskim Związku Metropolitalnym od lat zabiegały o stworzenie prawnych podstaw metropolii. Pozwoli to na jeszcze ściślejszą współpracę miast przy finansowym wsparciu z budżetu państwa. Korzyści odczują mieszkańcy regionu – stwierdza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca Zarządu GZM. – To dla nas ogromna szansa na wszechstronny rozwój. Jestem przekonana, że dzięki ustawie metropolitalnej zyskamy m.in. w sferze gospodarczej, kulturalnej, naukowej, czy turystycznej i rekreacyjnej, znacząco przyśpieszając upowszechnianie innowacji i wprowadzanie korzystnych zmian. Dysponujemy niezbędnym potencjałem by wesprzeć tworzenie związku pozwalającego na realizację funkcji społecznych i gospodarczych przypisanych obszarom metropolitalnym. Patrząc na podobne rozwiązania w Europie widzimy, jakie efekty przynoszą one społecznościom lokalnym. Chcemy iść w tym samym kierunku co na przykład Zagłębie Ruhry – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik.

Ustawa metropolitalna dla województwa śląskiego określa tryb tworzenia oraz zasady funkcjonowania związku. Ponadto w ustawie określono, że związkiem metropolitalnym jest zrzeszenie gmin tego województwa, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 2 mln mieszkańców.

Rozporządzenie powołujące związek metropolitalny w województwie śląskim zostanie wydane do 30 czerwca. Jest to formalne usankcjonowanie istniejących i sukcesywnie pogłębianych więzi społeczno-gospodarczych i kulturalnych integrujących gminy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

Do związku wejdą gminy zamieszkane łącznie przez ponad 2 miliony osób. Tylu też mieszkańców odczuje korzyści związane m.in. z integracją transportu publicznego oraz uporządkowaniem i lepszym wykorzystaniem przestrzeni publicznej. Utworzenie związku oznacza także wzmocnienie działań dotyczących rozwoju czy promocji. Pieniądze mają być zapewnione dzięki 5-procentowemu udziałowi związku w podatku dochodowym od osób fizycznych zamieszkałych na jego obszarze. Kwota ta to ponad ćwierć miliarda złotych z budżetu państwa w skali roku.

Każda gmina będzie miała wpływ na kluczowe decyzje, podział i wykorzystanie środków finansowych, zadania realizowane prze Związek.

Sejm uchwalił ustawę na 37. posiedzeniu, które odbyło się 9 marca br. Do Senatu została przekazana 10 marca br. i uchwalona 16 marca br. Dziś podpisał ją prezydent RP Andrzej Duda.

Źródło: www.gzm.org.pl