Dni Papieskie po raz jedenasty

28.03.2017

Centrum Organizacji Pozarządowych po raz jedenasty zaprasza na Dni Papieskie. Jak co roku obchody będą miały szczególny charakter, a program będzie wyjątkowo atrakcyjny.

Choć zwyczajowo Dni Papieskie zamykają się pomiędzy 2 a 8 kwietnia (rocznicą śmierci i pogrzebu Jana Pawła II), tegoroczne obchody rozpoczną się już 30 marca, o godz. 17.00, wieczorem literackim inspirowanym pamięcią o św. Janie Pawle II, który odbędzie się w Czytelni Ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

2 kwietnia, o godz. 19.00, w kościele pw. św. Anny w Zabrzu, odbędzie się koncert muzyki organowej i wokalnej zatytułowany „Pan kiedyś stanął nad brzegiem…”. Wystąpi Grażyna Klein-Jarasz, Marek Grzywacz oraz Chór „Św. Cecylii” przy Parafii św. Anny w Zabrzu.

Dzień później, o godz. 17.00, w Teatrze Nowym w Zabrzu rozpocznie się dyskusja w ramach „Kawiarenki z oknem na świat”, którą tym razem zatytułowano „Albo wymówki, albo wyniki – nie wolno zostawić świata jakim jest?”. W dyskursie udział wezmą : prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, ks. dr hab. Andrzej Nowicki, prof. Tomasz Sławek oraz dr hab. Mariusz Wojewoda. Spotkanie zakończy się słodkim akcentem – uczestnicy i słuchacze spróbować będą mogli papieskich kremówek.

Dwa kolejne dni to przegląd filmów z przesłaniem. We wtorek (4 kwietnia) w zabrzańskim Multikinie zaprezentowany zostanie „Młody Mesjasz” w reżyserii C. Nowrasteha (godz. 17.00) oraz „Milczenie” (reż. M. Scorsece, godz. 19.15). Kolejnego dnia zainteresowani będą mogli się zapoznać z „Ludźmi Boga” (reż. X. Beauvois, godz. 17.00) oraz „Ofiarowaniem” (reż. A. Tarkowski, godz. 19.15). Bezpłatne bilety do pobrania w Centrum Organizacji Pozarządowych (Zabrze, ul.Brodzińskiego 4, tel.: 32 271 04 74).

6 kwietnia uczestnicy Dni Papieskich wrócić będą mogli do Czytelni Ogólnej MBP w Zabrzu. O godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy grafik, rysunków i akwarel autorstwa Józefa Jonika zatytułowany „Zabrzańskie sacrum – kościoły, kapliczki i przydrożne krzyże”.

W piątkowe popołudnie (7 kwietnia, godz. 17.00) zapraszamy do Kaplicy św. Barbary w Kopalni Guido, gdzie odbędą się Rekolekcje Poetyckie, czyli spotkanie autorskie z Anną Solecką-Bacią, Krystyną Postrzednik i Dorotą Szatters prowadzoną przez Macieja M. Szczawińskiego. Zapisy odbywają się również w Centrum Organizacji Pozarządowych, (Zabrze, ul. Brodzińskiego 4, tel.: 32 271 04 74).

Dni Papieskie zakończą się licytacją charytatywną na rzecz Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych. Wygrać będzie można grafiki z architektonicznymi zabytkami Zabrza, a rozstrzygnięcie nastąpi w samo południe w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu.