Muzeum Miejskie zaprasza w kwietniu

21.03.2017

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na nowe wystawy, warsztaty i wykłady, które zaplanowane zostały na kwiecień. W tym miesiącu na odwiedzających muzeum czeka m.in. wystawa prac Nikifora, a swoją premierę będzie miało najnowsze wydanie "Kronik Miasta Zabrza".

Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Wystawa „Nikifor”
do 3 maja

Wystawa prac słynnego Nikifora, jednego z największych malarzy naiwnych świata ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Miejskiego w Zabrzu.
Na wystawie prezentowane są 74 obrazy; głównie akwarele, wśród nich siedem rysunków, które należy traktować jako wstępne szkice pod akwarele, których artysta nigdy nie ukończył. Ekspozycję uzupełniają fotogramy Mariana Włosińskiego, opiekuna Nikifora w jego ostatnich latach życia.
Jedną z atrakcji towarzyszących ekspozycji będzie pokaz filmu „Mój Nikifor”, w reżyserii Krzysztofa Krauze. Film można będzie oglądać od 31 marca do 5 kwietnia, o godz. 18.00, w pobliskim kinie „Roma” przy ul. Padlewskiego. Cena biletu: 10 zł.
6 kwietnia, o godz. 17.00, odbędzie się pokaz specjalny filmu, a na godz.18.30 zaplanowano kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Ponadto Muzeum przygotowało lekcję muzealną „Naiwny świat Nikifora”, połączoną z warsztatami plastycznymi. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Natomiast dla gimnazjów oraz szkół średnich – kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Wystawa „Historia Biblii”
do 28 kwietnia

Na wystawie zaprezentowana zostanie historia powstania Pisma Świętego. Trzy i pół tysiąca lat zwięźle opowiedziane i przedstawione na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Znalezione w glinianych dzbanach nad Morzem Martwym manuskrypty wprawiły uczonych w osłupienie. Do tej pory najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku n.e. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię. Od Qumran poprzez dekalog, Septuagintę, Wulgatę i Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra aż do Biblii Ostrogskiej. Zwiedzający wystawę będą mogli dowiedzieć się w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów, zanim zostało zamknięte w okładki i wstawione na nasze półki w naszych domach.

Imprezy, warsztaty, wykłady:

4 kwietnia, godz. 17.00
Promocja VIII tomu Rocznika Muzealnego „Kroniki Miasta Zabrza”
– spotkanie z autorami.
Galeria Café Silesia, Zabrze, ul. 3 Maja 6. Wstęp wolny.

8 kwietnia, godz. 10.00
„Mama, tata i ja” – warsztaty twórczego papieru pt.: „Palmy, zajączki i inne ozdoby wielkanocne.
Warsztaty przeznaczone dla dzieci od lat 3 do 6 oraz rodziców.
Galeria Café Silesia, Zabrze, ul. 3 Maja 6. Koszt 2 zł od osoby.

20 kwietnia, godz. 14.00
„Sztuka na co dzień” – warsztaty artystyczne dla dorosłych tworzenie kompozycji dekoracyjnych z materiałów naturalnych

Galeria Café Silesia, Zabrze, ul. 3 Maja 6. Koszt warsztatów: 5 zł od osoby.

25/26.04.2017
Galeria nieczynna

WIELKANOC – do 12 kwietnia – lekcje muzealne:

  • Pisanki, kroszonki i inne jajka malowane…
  • Różnorodne techniki zdobienia jajek
  • tradycje i zwyczaje wielkanocne, co w koszyczku znaleźć się powinno

Każdy z uczestników ozdobi własną pisankę – warsztaty twórcze.

Techniki zdobienia jajek mają na celu naukę precyzji, dokładności i szczególnej koncentracji podczas wykonywania prac plastycznych. Warsztaty twórcze dostosowywane są do grup wiekowych od dzieci przedszkolnych do dzieci szkół podstawowych

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z historią i technikami zdobienia pisanek, poznają naturalne barwniki, których używano do kraszenia jaj, dowiedzą się o symbolice przedmiotów i barw związanych z tradycjami wielkanocnymi.

Program pozostałych lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży dostępny na stronie Muzeum:

http://www.muzeum-miejskie-zabrze.pl

Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śl. 3

Wystawa „Elegancja w parze z prostotą. Dzbanki firmy Bauscher z kolekcji Beaty i Witolda Goczołów”
do 20 maja

Wystawa jest pierwszą z cyklu prezentującego przedmioty zgromadzone przez zabrzańskich kolekcjonerów „Kolekcjonerzy to szczęśliwi ludzie”.
Tym, co zainspirowało Państwa Goczołów, aby zająć się kolekcjonowaniem tego typu przedmiotów, było znakomite wzornictwo przemysłowe lat 20. i 30. XX wieku zastosowane w porcelanowych, otulonych filcem i zamkniętych w metalowej osłonie dzbankach do herbaty i kawy. Połączenie bieli z chromem, minimalistyczna kompozycja, funkcjonalność poprzez zastosowanie wewnętrznej izolacji to cechy, które dla Beaty i Witolda Goczołów, osób wyczulonych na formę i detal, mają podstawowe znaczenie.
Na wystawie można obejrzeć blisko 40 dzbanków. Od najstarszych wyprodukowanych w latach 20. po współczesne z lat 90. ubiegłego wieku.

Imprezy, warsztaty, wykłady:

22.04.2017– Mikulczyce kościół pw. św. Wawrzyńca – zwiedzanie.
Kontynuacja ubiegłorocznego cyklu spotkań z historią i architekturą zabrzańskich świątyń pt.: „SACRUM VIDERE – ZOBACZYĆ SACRUM”. W sobotę 22 kwietnia 2017 r. w godz. 11.00–15.00 można będzie bezpłatnie zwiedzać kościół pw. św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach. O historii kościoła opowiadać będą muzealni przewodnicy, a specjalnie na tę okazję przygotowana zostanie wystawa sprzętów liturgicznych i pamiątek związanych z historią tej świątyni.

25 kwietnia, godz. 17.00
„Elegancja w parze z prostotą. Dzbanki firmy Bauscher z kolekcji Beaty i Witolda Goczołów”
– spotkanie pierwsze w ramach cyklu „Spotkania w Muzeum”
Siedziba Muzeum przy ul. Powstańców Śl. 3. Wstęp wolny.