Ambasador Peru odwiedził Zabrze

16.03.2017

W dniach 15-16 marca z oficjalną wizytą w województwie śląskim przebywa ambasador Peru Alberto Salas Barahon. 15 marca odwiedził Katowice i Zabrze. Podczas spotkania z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydentem Zabrza rozmawiano o współpracy w dziedzinie nauki, gospodarki i turystyki. Dziś zaplanowano spotkania m.in. w Sosnowcu i Katowicach.

Jest to pierwsza wizyta dyplomaty w naszym regionie. Ambasador Peru spotyka się z przedstawicielami administracji rządowej, samorządowcami, przedsiębiorcami oraz przedstawicielami świata nauki, aby porozmawiać o możliwościach współpracy bilateralnej. Wczoraj ambasador odwiedził Zabrze. W zabrzańskim ratuszu spotkał się z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydentem Zabrza. Następnie odwiedził Śląskie Centrum Chorób Serca, Arenę Zabrze oraz Zabytkową Kopalnię Guido. Podczas rozmów w sposób szczególny akcentowane są sprawy gospodarcze, zwłaszcza te dotyczące charakterystycznych dla naszego regionu sektorów górnictwa oraz energetyki. Ważnymi aspektami rozmów są ponadto kwestie dotyczące obszarów kultury, turystyki oraz edukacji. Pierwszą firmą , która przygotowuje się do podpisania umowy o współpracy z parnerami peruwiańskimi jest firma Faser z Tarnowskich Gór, która produkuje sprzęt dla górnictwa.

Urodzony w 1952 roku w Limie ambasador Salas Barahona jest zawodowym dyplomatą. Ukończył prawo na Pontificia Universidad Catolica del Peru, a potem także francuski Uniwersytet Poitiers i kształcącą francuskie elity słynną École Nationale d’Administration (ENA). Doktoryzował się z prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Paris II. Służył swemu krajowi między innymi jako dyrektor gabinetu ministra spraw zagranicznych, przedstawiciel w ONZ-cie i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, charge d’affaires w Austrii i Turcji oraz ambasador w Republice Czeskiej.