Muzeum Miejskie zaprasza na wystawę prac Nikifora

10.03.2017

Już wkrótce w Muzeum Miejskim w Zabrzu wielkie wydarzenie. Wystawa prac słynnego Nikifora, jednego z największych malarzy naiwnych świata ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Prace Nikifora prezentowane będą w Galerii Muzeum Café Silesia od 16 marca do 29 kwietnia br.

Na wystawie w Galerii znajdą się 74 obrazy; głównie akwarele, wśród nich siedem rysunków, które należy traktować jako wstępne szkice pod akwarele, których artysta nigdy nie ukończył. Ekspozycję uzupełnią fotogramy Mariana Włosińskiego, opiekuna Nikifora w jego ostatnich latach życia.
Jedną z atrakcji towarzyszących ekspozycji będzie pokaz filmu „Mój Nikifor”, w reżyserii Krzysztofa Krauze. Film można będzie oglądać od 31 marca do 5 kwietnia o godz. 18.00 w pobliskim kinie „Roma” przy ul. Padlewskiego. Cena biletu 10 zł.

Z katalogu wystawy:
"Nikifor, a właściwie Epifan Drowniak (1895–1968) cieszy się dziś sławą jednego z największych malarzy naiwnych świata; był kimś niezwykłym, niepowtarzalnym, fascynującym. Jego los jest żywą ilustracją zwycięstwa sztuki nad ograniczeniami i przeciwnościami życia. Był obdarzony prawdziwym talentem i miał głębokie poczucie wewnętrznej wolności; „wolności, która przerodziła się w akt twórczy najwyższej próby. Wolności od świata” (Krzysztof Krauze). Był genialnym outsiderem…
(…)

Namalował kilkadziesiąt tysięcy obrazków (większość uległa zniszczeniu) i nie powtarzał się; nigdy nie stworzył dwu identycznych – nawet, gdy był o to proszony. Zestawione chronologicznie pozwalają śledzić, jak znaczną ewolucję przeszedł artysta na swojej twórczej drodze (w dojrzewaniu wizji), jak świadomie budował swój artystyczny warsztat; w pracach późniejszych pogłębia się obserwacja, doskonali kompozycja, a nade wszystko nabiera finezji gama kolorystyczna. Od dość nieporadnych rysunkowo ekspresyjnych portretów i scenek rodzajowych stopniowo, na przestrzeni lat, osiąga precyzję rysunku technicznych niemal kreśleń obiektów architektonicznych w dojrzałym okresie twórczości. (…)".