Zabrze świętuje urodziny Janoscha

28.02.2017

Janosch, a właściwie Horst Eckert, pochodzący z Zabrza światowej sławy autor literatury dziecięcej, 11 marca obchodzi 86. urodziny. Z tej okazji miasto przygotowało szereg imprez poświęconych temu wybitnemu twórcy.

Kilkudniowe obchody urodzin Janoscha zainauguruje 11 marca bezpłatna wycieczka autokarowa „Śladami Janoscha”. Uczestników po mieście oprowadzał będzie Dariusz „Gryzok” Walerjański. Planowana trasa: ulica Piekarska, Kościół pw. św. Jadwigi, na granicy Czarnawki, spacer ulicą Wolności. Zbiórka o godz. 10.45 przed Kinem ROMA. Zapisy przyjmowane będą do 10 marca w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu (ul. Brodzińskiego 4, tel.: 32 271 04 74, e-mail: copzabrze@gmail.com). Decyduje kolejność zgłoszeń.

11 marca, w siedzibie zabrzańskiego COP-u, odbędzie się również zebranie założycielskie stowarzyszenia miłośników twórczości Jubilata. Punktualnie o godz. 14.00 rozpocznie się dyskusja nad celami stowarzyszenia.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem, twórczość Janoscha będzie można podziwiać również na deskach teatru. W obchody urodzin Janoscha włączą się tym razem dwie sceny – Teatr Nowy w Zabrzu oraz Teatr Miejski w Gliwicach. 12 marca w Teatrze Nowym w Zabrzu zaprezentowane zostanie przedstawienie „Idziemy po skarb” (godz. 16.00, bilety: www.teatrzabrze.pl), a w Teatrze Miejskim w Gliwicach – „Ach, jak cudowna jest Panama” (godz. 15.00 i godz. 17.00, bilety: www.teatr.gliwice.pl).

13 marca, o godz. 10.00, dzieci z zabrzańskich przedszkoli zaprezentują w Teatrze Nowym w Zabrzu inscenizacje słowno-muzyczne bajek Janoscha. W trakcie tej imprezy podsumowane zostaną także konkursy: rysunkowy i literacki, a włodarze miasta czytać będą nagrodzone bajki.

Także w poniedziałek, o godz. 16.00, w Czytelni Ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, otwarta zostanie pokonkursowa wystawa „Bohaterowie bajek Janoscha oczami dzieci”. Będzie ją można oglądać do 31 marca br.

Pisarz urodził się 11 marca 1931 r. w Zabrzu. Mieszkał m. in. przy ulicy Piekarskiej, Wolności, Padlewskiego. Jest autorem popularnych na całym świecie książeczek dla dzieci o Misiu i Tygrysku, które przetłumaczono na ponad 30 języków, a szereg z nich wydano też w języku polskim. W 1970 r. wydał książkę o losach mieszkańców Górnego Śląska „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”. Janosch, choć jest pisarzem niemieckojęzycznym, o sobie mówi : "Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, to moja religia". Od 2011 jest Honorowym Obywatelem Zabrza – miasta, o którym pisał: „Tęsknię za domem, a gdy mówię dom, mam na myśli Zabrze. W mojej duszy wciąż jestem w Zabrzu.”