1 procent podatku

24.02.2017

Jak co roku zachęcamy do przekazania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ środki te i tak nie zostaną w naszej kieszeni – jeśli nie podarujemy ich wybranej organizacji, z pozostałą kwotą podatku zostaną przekazane na rzecz Skarbu Państwa. Decydując się na odpisanie 1 procenta, sami możemy zadecydować na co chcemy, aby został przeznaczony – wesprzeć chore dzieci, ekologię, ofiary klęsk żywiołowych czy np. bezdomne zwierzęta. Katalog profili działalności organizacji pożytku publicznego jest bardzo szeroki.

Z roku na rok liczba osób, które przekazują 1proc. podatku systematycznie wzrasta. W 2015 wyniosła 13,2 mln, co stanowiła 49 proc. ogólnej liczby podatników. Zwiększyła się tym samym o 1,2 mln osób w stosunku do roku ubiegłego. Przekazano łącznie 617,5 mln zł.

Zabrzańskie organizacje otrzymały z tej puli 1,78 mln zł, czyli o ponad 400 tys. zł więcej niż przed rokiem. A wszystko to dzięki mieszkańcom naszego miasta, którzy zdają sobie sprawę z konieczności wspierania lokalnych organizacji pozarządowych, gdyż środki te służą mieszkańcom Zabrza.