Sportowcy z Zabrza – album, jakiego nie było

23.02.2017

Czy zabrzanie bili rekordy olimpijskie? Jak rodziła się historia Górnika Zabrze? W którym roku szczypiorniści zdobywali tytuły mistrzowskie? – to tylko przykładowe pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w albumie „Sportowcy z Zabrza”.

To już drugi album z tego cyklu. Jesienią zaprezentowano „Artystów z Zabrza”. Tym razem autorzy skupiają się na przekrojowej historii lokalnego sportu, począwszy od czasów przedwojennych na współczesności skończywszy. To kompleksowe opracowanie, w którym bardzo dużo informacji znajdą nie tylko kibice Górnika Zabrze, ale także innych dyscyplin. Album to zdjęcia, zarówno aktualne jak i archiwalne oraz teksty redaktora sportowego Dariusza Czernika. Jak zaznacza autor albumu, w sumie zawiera on około 200 zdjęć, z czego 20 -30 % kibice najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie widzieli.

Wśród zaproszonych na promocję książki gości znaleźli się zarówno wybitni sportowcy jak i samorządowcy oraz dziennikarze. Prezentację poprowadził Andrzej Zydorowicz, zapraszając do rozmowy m.in. Stanisława Oślizłę, Zygfryda Wawrzynka, Jana Kowalskiego, Stanisława Sętkowskiego.

Jak przekonuje Dariusz Czernik album jest pozycją nie tylko dla miłośników zabrzańskiego sportu, ale również doskonałym źródłem sportowej wiedzy dla laików.

Album będzie do nabycia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu.