80. urodziny Jana Kowalskiego, legendarnego piłkarza Górnika Zabrze

15.02.2017

15 lutego 80. rocznicę urodzin obchodzi Jan Kowalski, piłkarz Górnika Zabrze, który z drużyną sześciokrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski. 

Z tej okazji zorganizowano okolicznościowe spotkanie, podczas którego życzenia legendzie zabrzańskiego klubu złożyli m.in. Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, Marcin Brosz, trener Górnika Zabrze, piłkarze Górnika Zabrze, wśród których jest wielu wychowanków Gwarka Zabrze, z którym także od wielu lat związany jest Jan Kowalski. W spotkaniu uczestniczyli także współpracownicy i najbliżsi.

– Ten szczególny dzień skłania do wyrażenia uznania wobec Pańskich wybitnych osiągnięć sportowych i zaangażowania na rzecz Górnika Zabrze – wizytówki naszego miasta w kraju i poza granicami – napisała w liście okolicznościowym prezydent Zabrza. – Warto więc podkreślić, iż jest Pan ostoją dla zabrzańskiego sportu i wzorem dla młodych sportowców. Jako Ambasador Górnika Zabrze na trwałe wpisał się Pan w historię legendarnego klubu, czternastokrotnego Mistrza Polski. Wspaniałymi występami aż sześciokrotnie sięgał po to najcenniejsze w kraju trofeum piłkarskie. Warto też przypomnieć Pana wkład w grę reprezentacji kraju. Swoje bogate doświadczenie wykorzystywał Pan następnie w pracy trenerskiej oraz działalności społecznej wychowując kolejne pokolenia młodych zawodników Górnika oraz Gwarka Zabrze idących w Pańskie ślady. Za niezapomniane chwile i sukcesy, które rozsławiły imię naszego miasta w świecie, serdecznie dziękuję. 

Jan Gerard Kowalski (ur. 15 lutego 1937 w Zabrzu) – znakomity piłkarz, pomocnik, trener, długoletni piłkarz Górnika Zabrze.
Zanim w 1956 trafił do Górnika był zawodnikiem Pogoni Zabrze. W Górniku występował przez wiele sezonów (147 występów, 5 bramek), jako zawodnik tego klubu pierwszy raz zagrał w reprezentacji. Seryjnie zdobywał tytuły Mistrza Polski. W kadrze debiutował 4 maja 1960 r. w meczu ze Szkocją, ostatni raz zagrał w 1962 r. Łącznie w biało-czerwonych barwach rozegrał 10 oficjalnych spotkań. Po zakończeniu kariery piłkarskiej rozpoczął pracę trenerską. Od ponad 30 lat związany z Gwarkiem Zabrze, kilkakrotnie prowadził także pierwszą drużynę Górnika.

 źródło: www.gornikzabrze.pl