Podsumowanie projektu "10 na 10"

10.02.2017

9 lutego, w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza, podsumowano projekt „10 na 10”. Francuskojęzyczni dramaturdzy opowiedzieli o swoich wrażeniach z pobytu w naszym mieście oraz o dziełach, które zostały napisane w Zabrzu.

Dramaturdzy z Francji, Szwajcarii, Belgii, Kanady oraz Kamerunu w rytmie poloneza rozpoczęli panel dyskusyjny moderowany przez organizatora Jana Nowaka, dyrektora Międzynarodowego Centrum Teatru Francuskojęzycznego w Polsce. Opowiadali o tym, jak kontakt z zabrzanami oraz możliwość zwiedzenia miasta przełożył się na ich dzieła. Jak zapewniali, podziemia Zabytkowej Kopalni Guido, sportowy charakter miasta, który poczuli na Arenie Zabrze czy wyjątkowość miejsc, takich jak cmentarz żydowski sprawiły, że zmienili przygotowane przez siebie sztuki. Dramaturgom podziękowała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

W seminarium podsumowującym projekt "10 na 10" wzięli udział aktorzy z francuskiej Wyższej Szkoły Aktorskiej Acteon z Avignonu. Ich zadaniem było zaprezentować fragmenty każdej ze sztuk, które zostały napisane w Zabrzu. Z kolei młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu zaprezentowała fragment sztuki, która została napisana rok wcześniej w Rynie. Natomiast uczniowie zabrzańskiego Liceum Plastycznego przygotowali karykatury dramaturgów.

Przypomnijmy, że grupa artystów przyjechała do Zabrza w ramach projektu „10 na 10” przygotowanego przez Drameducation – Międzynarodowe Centrum Teatru Francuskojęzycznego w Polsce, którego celem jest rozwój nauczania języka francuskiego.