Ateny dla zasłużonych dla Zabrza

06.02.2017

 Już po raz szósty wręczone zostaną prestiżowe statuetki Zabrzańskie Ateny. W ten sposób Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, wyróżnia osoby, instytucje i firmy, które przyczyniają się do umacniania wizerunku Zabrza jako ośrodka nauki i innowacyjnej gospodarki.

– Tradycyjnie Ateny wręczane są w dwóch kategoriach: „medycyna i nauka” oraz „gospodarka i przedsiębiorczość” – mówi Katarzyna Kucia, naczelnik Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości. Nagrodę po raz pierwszy wręczono w 2012 roku z okazji 90. rocznicy nadania praw miejskich Zabrzu.

Wśród dotychczas wyróżnionych znaleźli się m.in.: prof. Andrzej Karbownik, wieloletni rektor i wykładowca Politechniki Śląskiej; Elzab S.A. – lider produkcji kas komputerowych, wag i systemów kasowych; Kompania Węglowa; DB Schenker; Kopex S.A. czy Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Statuetki „Zabrzańskiej Ateny” zaprojektował urodzony w Zabrzu prof. Krzysztof Nitsch – światowej sławy rzeźbiarz i medalier. Wykonuje on rzeźby pomnikowe, małe formy rzeźbiarskie i medale.

Uroczysta gala wręczenia odbędzie się w najbliższą sobotę (11 lutego) w Hotelu Diament. Uświetni ją koncert Piotra Kościka, cenionego na całym świecie pianisty.

Dotychczas statuetkami „Zabrzańskiej Ateny” uhonorowane zostały:

W dziedzinie Gospodarki i Przedsiębiorczości
2012 rok: Kompania Węglowa S.A. oraz firma DB Schenker
2013 rok: Kopex S.A. oraz Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.
2014 rok: Centrum Hotelowo-Konferencyjne Hotele Diament w Zabrzu
2015 rok: Mostostal Zabrze S.A. oraz Zarys International Sp. z o.o. Sp. k.
2016 rok: Zakłady Urządzeń Komputerowych ELZAB S.A.

W dziedzinie Nauki i Medycyny
2012 rok: Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Śląskie Centrum Chorób Serca
2013 rok: Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu
2014 rok: prof. dr hab. n. med. Bogusław Maciejewski dyrektor Centrum Onkologii oraz Instytut Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu
2015 rok: prof. dr hab. inż. Jan Marciniak kierownik Katedry Biomateriałów i Inżynierii Wyrobów Medycznych
2016 rok: prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik