Luty w Muzeum Miejskim w Zabrzu

30.01.2017

Ciekawe wystawy, warsztaty artystyczne dla dzieci oraz rodziców, lekcje muzealne, spotkanie z Zygmuntem Anczokiem, złotym medalistą olimpijskim z Monachium z 1972 r., legendarnym obrońcą reprezentacji Polski i Górnika Zabrze – luty w Muzeum Miejskim w Zabrzu zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Poniżej prezentujemy Państwu harmonogram imprez i wydarzeń, na które zaprasza Muzeum Miejskie w Zabrzu w listopadzie br.:

Galeria Café Silesia

ul. 3 Maja 6, tel. 32 777 05 01

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – 9.00-16.00
Środa – 9.00-16.00
Czwartek – 9.00-18.00
Piątek – 9.00-16.00
Sobota – 10.00-14.00
Niedziela – 10.00-14.00

Ceny biletów:
normalny – 3 zł
ulgowy – 2 zł
w soboty wstęp bezpłatny

Wystawy:
Od 7 lutego do 26 marca – PIENIĄDZ ZASTĘPCZY NA GÓRNYM ŚLĄSKU 1914-1924
Najnowsza wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Miejskie w Zabrzu będzie prezentacją zjawiska pieniądza zastępczego, jaki wprowadzano na Górnym Śląsku w burzliwym okresie I wojny światowej, plebiscytu i powojennego kryzysu finansowego.

Poszukiwane przez kolekcjonerów i podziwiane za swoją szatę graficzną banknoty zastępcze górnośląskich miast z okresu plebiscytu stanowią niezwykłe źródło historyczne. Zanim jednak pojawiły się w swej najbardziej znanej formie, były często po prostu bonami drukowanymi przez gminy, w których z powodu trwającej wojny chwilowo zabrakło pieniędzy tradycyjnych. Stąd właśnie ich nazwa – "Notgeld" czyli "pieniądz w razie potrzeby". Przedłużająca się wojna i początki kryzysu sprawiły jednak, że coraz częściej tego typu produkty zastępowały pieniądz tradycyjny. Powojenny kryzys, szalejąca inflacja i plebiscyt sprawiły, że w niektórych miejscowościach pieniądze tymczasowe po prostu wyparły pieniądz tradycyjny. Sytuację tą udało się opanować dopiero około 1924 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną różne rodzaje pieniędzy zastępczych z terenu całego niemal Górnego Śląska. Będzie można zobaczyć zarówno numizmaty w formie żetonów i monet, jak i różnego rodzaju bony i banknoty. Szczególne miejsce na wystawie poświęcono banknotom z okresu plebiscytu, które wielokrotnie wykorzystywane były w propagandzie.
Zachowały się także "notgeldy" zawierające lokalne legendy, wizerunki ważnych postaci z regionu, zabytków czy też … reklamy. Mnogość ich form, formatów i treści sprawia, że ciągle cieszą się one zainteresowaniem historyków i przede wszystkim kolekcjonerów.

Wystawa "Pieniądz zastępczy na Górnym Śląsku 1914-1924" prezentowana będzie w Galerii Café Silesia od 7 lutego do 26 marca br. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 7 lutego, o godzinie 17:00.

Imprezy, warsztaty, wykłady:
8 lutego – „SZTUKA NA CO DZIEŃ”, godz. 14.00 – WARSZTATY ARTYSTYCZNE DLA DOROSŁYCH ( poznawanie nowych technik dekoratorskich, projektowanie i tworzenie przedmiotów i ozdób świątecznych).
Galeria Café Silesia, Zabrze, ul. 3 Maja 6, koszt warsztatów 5 zł od osoby

23 lutego – SPOTKANIE Z LEGENDĄ: ZYGMUNT ANCZOK

Muzeum Miejskie w Zabrzu po kilku latach powraca do cyklu "Spotkanie z legendą", w ramach którego zapraszamy do rozmowy największych zabrzańskich mistrzów sportu. Pierwszym gościem w roku 2017 będzie Zygmunt Anczok – złoty medalista olimpijski z Monachium z 1972 roku, legendarny obrońca reprezentacji Polski i Górnika Zabrze.

Lista sukcesów Zygmunta Anczoka jest bardzo długa. Wraz z Polonią Bytom zdobył Puchar Karla Rappana (Intertotto) i Puchar Ameryki, z Górnikiem Zabrze zaś Mistrzostwo i Puchar Polski. Zdobywca tytułu Piłkarza Roku 1966. W wieku 19 lat zadebiutował w reprezentacji kraju i z Białym Orłem na piersi rozegrał 48 spotkań. Jako jedyny zawodnik grał 90 minut we wszystkich meczach reprezentacji olimpijskiej z 1972 roku, z którą zdobył złoty medal. Wraz z Włodzimierzem Lubańskim dostąpił zaszczytu gry w reprezentacji gwiazd FIFA z okazji pożegnania Lwa Jaszyna.

Podczas spotkania porozmawiamy z Panem Zygmuntem o jego największych sukcesach, ulubionych kolegach z boiska i okresie gry w Górniku Zabrze.

Spotkanie odbędzie się 23 lutego (czwartek) o godzinie 17.00, w Galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu (ul. 3 Maja 6). Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

9 lutego o godz. 16.00 – „MAMA I JA” – WARSZTATY TWÓRCZEGO PAPIERU DLA DZIECI OD LAT 3 DO 6 ORAZ RODZICÓW.
Galeria Café Silesia, Zabrze, ul. 3 Maja 6, koszt 2 zł od osoby

Muzeum Miejskie w Zabrzu

ul. Powstańców Śl. 3, tel. 32 271 56 89:

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – 9.00-15.30
Środa – 9.00-15.30
Czwartek – 9.00-15.30
Piątek – 9.00-15.30
Sobota – 10.00-14.00
Niedziela – nieczynne

Wstęp bezpłatny

Wystawy:
Od 16 lutego do 2 marca – „PEWNIAK” W KAŻDY CZWARTEK – 60-LECIE GŁOSU ZABRZA I RUDY ŚLĄSKIEJ
Wystawa dokumentująca dorobek lokalnej gazety, tak chętnie kupowanej przez mieszkańców Zabrza i Rudy Śląskiej już od 60 lat
Wernisaż wystawy: 16 lutego br., godz. 17.00, siedziba Muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3.

Program lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży dostępny na stronie Muzeum: